Inny świat - charakterystyka bohaterów drugoplanowych - strona 2

się ok. 15 kilometrów od łagru, skąd został z powrotem zawieziony miejsca swego pobytu, gdzie brutalnie go pobito.

Karinen niewątpliwie był człowiekiem niezwykle wytrzymałym i odpornym na trudy życia w łagrze. Mimo to, po swojej nieudanej ucieczce, zaczął godzić się z ciężkim losem. Zdał sobie sprawę, iż obóz nie jest tylko fizycznym zniewoleniem. Człowiek związany jest z nim także psychicznie.

Machapetian

Ormiański inżynier konstruktor, jeden z mieszkańców baraku technicznego. Był przyjacielem narratora, który dzięki znajomości z nim mógł często udawać się do wspomnianego wcześniej pomieszczenia, gdzie prowadził rozmowy ze współwięźniami i grał w szachy. Kiedy Gustaw martwił się omijającą go amnestią, właśnie Machapetian podtrzymywał go na duchu. Sam także opowiadał mu o swoich problemach i zdradzał tajemnice swojej przeszłości. Mężczyźni bardzo się ze sobą zżyli.

Pewnego wieczora narrator został zatrzymany przez niskiego więźnia – obozowego szewca. Z jego opowieści dowiedział się on, iż Machapetian donosił na niego do Struminy, proponował, żeby uznać go za szpiega i poddać represjom.

Machapetian z postaci ciepłej i serdecznej momentalnie przerodził się w kogoś odrzucającego i odrażającego. Na jego przykładzie Herling-Grudziński ukazał panujące w obozie donosicielstwo oraz fałsz.

Inżynier leśnik M.

Wysoki i szczupły Polak o szlachetnych rysach twarzy. Przed wojną pracował w ministerstwie rolnictwa, po wkroczeniu wojsk ZSRR został aresztowany. Najpierw skazano go na karę śmierci, później zmieniono wyrok na dziesięć lat w obozie.

Jego stan zdrowia nieustannie się pogarszał. Bohater cierpiał na migrenę i dolegliwości sercowe. W dodatku niedokrwienie kończyn powodowało, że wciąż musiał trzymać je w pobliżu ognia. Nigdy się jednak nie skarżył, starając się zachować godność. Był konserwatystą – najważniejsze wartości w jego życiu stanowiły Bóg, Polska i miłość do żony (zesłanej gdzieś w głąb Rosji).

Sadowski

Inżynier ceramik, Polak urodzony w Grodnie. Od 1917 r. pracował jako wicekomisarz przemysłu lekkiego w rządzie prorewolucyjnym. Przez 20 lat wiodło mu się naprawdę dobrze, jednak w czasie Wielkiej Czystki i on został aresztowany.

Należał do zatwardziałych bolszewików – szczególnym uczuciem darzył Lenina (zupełnie inny stosunek miał do Stalina).

Po skończonych sianokosach mężczyzna popadł w obłęd głodowy. Przeniesiono go do trupiarni, a gdy Gustaw opuszczał Jercewo, nie był nawet w stanie się z nim pożegnać.

Pułkownik Szkłowski

Towarzysz narratora w drodze do Wołogdy. Mężczyzna skazany za niedopatrzenia w edukacji politycznej swoich podwładnych. W trakcie podróży pociągiem oddał swój płaszcz jednemu z „urków”. Doskonale wiedział, iż jakikolwiek opór nie miałsensu.

Ponomarenko

Był kolejarzem z Kijowa. Jego historia jest niezwykle smutna – czekając na koniec wyroku, który miał wkrótce okazać się faktem, dowiedział się, iż kara zostania przedłużona. Na wieść o tym mężczyzna zmarł na własnej pryczy.

Zyskind

Pełnił funkcję strażnika. Nie tylko był donosicielem, ale również entuzjastą donosicielstwa.

Strumina

Była oficerem NKWD. To właśnie ona otrzymywała informacje od donosicieli.

Samsonow

Naczelnik obozu w Jercewie. Postać sprawdzona i wierna Stalinowi.

Jegorow

Mieszkający w Jercewie (poza łagrem) lekarz obozowy, który wcześniej sam należał do społeczności więźniów. Z tych czasów pochodziło jego uczucie do Fiodorowny. Gdy dowiedział się, że kobieta nie była mu wierną, postanowił zniszczyć jej ukochanego.

Jewgienija Fiodorowna

Pielęgniarka, kobieta niezwykle mocno przeżywająca pozbawienie wolności. Z tego powodu

Polecamy również:

 • Charakterystyka Gustawa - Inny świat

  „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest dziełem silnie nacechowanym autobiograficznie – autor spisywał realia życia w sowieckim łagrze na podstawie własnych doświadczeń. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem jest Gustaw – porte-parole autora. Kiedy mężczyzna trafił do obozu... Więcej »

 • Kostylew - charakterystyka

  Michaił Kostylew do Jercewa trafił z Mostowicy. Miał wówczas około 27 lat. Wyróżniały go silna budowa fizyczna oraz krzaczaste brwi. Odebrał staranne wykształcenie – z polecenia partii wstąpił do Akademii Morskiej we Władywostoku. Rodzice wychowywali Kostylewa w wielkiej czci względem komunizmu. Więcej »

 • Pamfiłow - charakterystyka

  Pamfiłow przed osadzeniem w jercewskim łagrze był właścicielem wielkiego gospodarstwa rolnego mieszczącego się nad Donem. W wyniku kolektywizacji utracił majątek i wraz z rodziną został przeniesiony na Syberię, gdzie rozpoczął pracę w charakterze instruktora rolnego. Już po trzech miesiącach umarła jego żona,... Więcej »

 • Natalia Lwowna - charakterystyka

  Natalia Lwowna była jedną z kobiet, które przebywały w jercewskim łagrze. Nie odznaczała się przykuwającą wzrok urodą, więc mogła poruszać się po łagrze spokojnie, wolna od niewybrednych zaczepek ze strony mężczyzn. Miała ogromne oczy, obwisłe policzki, wyraźnie przerzedzone włosy i dość brzydką twarz. Mimo... Więcej »

 • Urkowie w Innym świecie - charakterystyka

  Urkowie to wielokrotni recydywiści stojący na szczycie obozowej hierarchii. Innych więźniów traktowali z góry, często dla satysfakcji stosując wobec nich przemoc. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 4 =
Zuzia
2022-10-12 09:30:46
Bardzo dokładna charakterystyka bohaterów, takiej właśnie szukałam!
Natalia
2021-03-22 21:30:30
Ogólnie informacje są bardzo fajne ale najgorsze są te reklamy które cały czas się pojawiają, zasłaniają stronę i ogólnie utrudniają korzystanie ze strony
elo
2020-12-14 08:57:44
ok
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44