Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gustaw jako bohater romantyczny - strona 3

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

ponieważ zdradza irracjonalny tok myślenia. Bohater ma problemy z określeniem własnej tożsamości. Raz przedstawia się jako pustelnik, innym razem jako duch, a następnie podaje się za byłego ucznia księdza, Gustawa. Można więc mówić w tym wypadku o schizofrenicznym rozpadzie jaźni. Ponadto bohater ma wyraźne problemy z percepcją. Przynosi ze sobą gałąź, którą przedstawia jako swojego przyjaciela i powiernika. Twierdzi, że znajdujący się w szufladzie biurka owad jest zaklętą duszą zmarłego bogacza, a na dodatek na oczach księdza próbuje popełnić samobójstwo.

Romantyczna samotność

Wymienione doświadczenia i zachowania Gustawa: nieszczęśliwa miłość, rozmowa z konarem drzewa, kondycja pustelnika świadczą o ogromnej samotności bohatera. Jest to postać wyalienowana, pozbawiona przyjaciół i rodziny, która w noc Dziadów przybywa do chaty księdza, żeby prosić o wysłuchanie jej historii. Samotność Gustawa ma także o wiele głębszy wymiar. Otóż, jest to duch-upiór potępiony przez Boga z powodu samobójczej śmierci. Gustaw przeżywa zatem podwójną alienację: względem nieba i ziemi.

Romantyczny buntownik

Ma również Gustaw cechy romantycznego buntownika. Obiektem kontestacji stają się tu po pierwsze okrutne konwenanse społeczne, które rozdzielają go z ukochaną kobietą. To one wynoszą bowiem bogactwo i pozycję ponad szczere uczucie. Ponadto Gustaw buntuje się również przeciwko racjonalizmowi księdza, który zakazał w swojej parafii odprawiania ludowego rytuału Dziadów. Mężczyzna zarzuca duchownemu brak wiary w istnienie rzeczywistości duchowej. Można więc przypuszczać, że pojawia się on w chatce księdza po to, żeby go upomnieć i spowodować jego nawrócenie.

Polecamy również:

  • Dziady cz. 4 - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Ksiądz - kapłan obrządku greckokatolickiego, wychowuje samotnie kilkoro dzieci. W przeszłości był nauczycielem Gustawa. Jest gościnny, bez zastanowienia wpuszcza do domu podejrzanie wyglądającego gościa. Napomina też dzieci, by nie naśmiewały się z wyglądu i zachowania przybysza. Dziwnym wydaje się to, że ksiądz... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =