Francois Rableais, Gargantua i Pantagruel – streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

W Przedmowie Francois Rableais przestrzega czytelnika, by nie traktował jego dzieła zbyt swobodnie, ponieważ pomimo pozornie luźnej i błahej tematyki, tekst zawiera ważne i głębokie przesłanie.  Autor opisuje genealogię rodu Gargantui - dowiadujemy się, że jest on ojcem drugiego tytułowego bohatera – Pantagruela. Narrator powieści opowiada jak znajduje księgę z zapisaną historią tej rodziny, w przypadkowo odnalezionym sarkofagu.

Z jej treści wynika, że ojcem Gargantui byli Tęgosłup i Gargamela. Tych dwoje pocierało wzajemnie swoje brzuchy w wyniku czego został poczęty syn, którego Gargamela nosiła w łonie przez jedenaście miesięcy. Przy tej okazji narrator nawiązuje do innych historycznych poczęć, snując refleksję o tym, że potrzeba dużo czasu by dzieło nabrało właściwych kształtów (np. Zeus musiał spać z Alkmeną aż 48 razy by spłodzić herosa Herkulesa).

W dalszej części opisany zostaje sposób przyjścia olbrzyma na świat. Tęgosłup pocieszał żonę, obawiającą się cierpienia związanego z porodem. Przekonywał ją, że radość narodzonego dziecka przepędzi wszelkie cierpienie. Kobieta zaś uznaje, że mężczyznom łatwo jest wydawać takie sądy, gdyż nigdy nie doświadczą tego rodzaju bólu.

Polecamy również:

  • Francois Rableais, Gargantua i Pantagruel - opracowanie

    Francois Rableais sam wspomina, że w 1532 roku kupił w Lyonie Wielkie i szacowne kroniki ogromnego olbrzyma Gargantui, oparte na znanej ludowej legendzie. To zachęciło go do napisania własnej adaptacji tej historii. W kilku tomach opisał historię życia syna Gargantui – Pantagruela, a potem samego ojca. Księga... Więcej »

  • Francois Rableais, Gargantua i Pantagruel – bohaterowie

    Główni bohaterowie Gargantua i Pantagruel to olbrzymy (ojciec i syn) władające krainą Amauros, znajdująca się w tajemniczej Utopii. Ich dzieje obejmują również podróże po Europie, zwłaszcza po Francji. Obaj bohaterowie mają epikurejski stosunek do życia – najważniejszym ich celem jest... Więcej »

  • Francois Rableais, Gargantua i Pantagruel – problematyka

    Książka Rabelais to powieść o charakterze fantastyczno-satyrycznym. Opowiada o losach nietypowych bohaterów, długowiecznych olbrzymów Gargarntui i Pantagruela, dla których najważniejsze jest pijaństwo i obżarstwo. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58