Francois Rableais, Gargantua i Pantagruel – streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

W Przedmowie Francois Rableais przestrzega czytelnika, by nie traktował jego dzieła zbyt swobodnie, ponieważ pomimo pozornie luźnej i błahej tematyki, tekst zawiera ważne i głębokie przesłanie.  Autor opisuje genealogię rodu Gargantui - dowiadujemy się, że jest on ojcem drugiego tytułowego bohatera – Pantagruela. Narrator powieści opowiada jak znajduje księgę z zapisaną historią tej rodziny, w przypadkowo odnalezionym sarkofagu.

Z jej treści wynika, że ojcem Gargantui byli Tęgosłup i Gargamela. Tych dwoje pocierało wzajemnie swoje brzuchy w wyniku czego został poczęty syn, którego Gargamela nosiła w łonie przez jedenaście miesięcy. Przy tej okazji narrator nawiązuje do innych historycznych poczęć, snując refleksję o tym, że potrzeba dużo czasu by dzieło nabrało właściwych kształtów (np. Zeus musiał spać z Alkmeną aż 48 razy by spłodzić herosa Herkulesa).

W dalszej części opisany zostaje sposób przyjścia olbrzyma na świat. Tęgosłup pocieszał żonę, obawiającą się cierpienia związanego z porodem. Przekonywał ją, że radość narodzonego dziecka przepędzi wszelkie cierpienie. Kobieta zaś uznaje, że mężczyznom łatwo jest wydawać takie sądy, gdyż nigdy nie doświadczą tego rodzaju bólu.

Polecamy również:

  • Francois Rableais, Gargantua i Pantagruel - opracowanie

    Francois Rableais sam wspomina, że w 1532 roku kupił w Lyonie Wielkie i szacowne kroniki ogromnego olbrzyma Gargantui, oparte na znanej ludowej legendzie. To zachęciło go do napisania własnej adaptacji tej historii. W kilku tomach opisał historię życia syna Gargantui – Pantagruela, a potem samego ojca. Księga... Więcej »

  • Francois Rableais, Gargantua i Pantagruel – bohaterowie

    Główni bohaterowie Gargantua i Pantagruel to olbrzymy (ojciec i syn) władające krainą Amauros, znajdująca się w tajemniczej Utopii. Ich dzieje obejmują również podróże po Europie, zwłaszcza po Francji. Obaj bohaterowie mają epikurejski stosunek do życia – najważniejszym ich celem jest... Więcej »

  • Francois Rableais, Gargantua i Pantagruel – problematyka

    Książka Rabelais to powieść o charakterze fantastyczno-satyrycznym. Opowiada o losach nietypowych bohaterów, długowiecznych olbrzymów Gargarntui i Pantagruela, dla których najważniejsze jest pijaństwo i obżarstwo. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
lol
epickitim • 2021-04-11 15:27:03
hahaha
haha • 2021-04-10 18:34:49
pozdrawiam 7 b
radek skora • 2021-04-10 11:33:47
nwm
xd • 2021-04-10 11:29:34
dzięki za podpowiedź
KAMIL • 2021-04-10 10:33:38