Dynastia Miziołków - Bohaterowie

Miziołek

Dwunastoletni narrator opowieści. Jego przezwisko wzięło się z rymowanki, którą mówił w dzieciństwie - zamiast "aniołek, fiołek" mówił "aniołek, miziołek". Nie lubi swojego przezwiska, ale wszyscy tak do niego mówią. Swoją kreatywność wykorzystuje do wymyślania coraz to nowych figlów, zarówno w szkole jak i w domu. Jest uczynny, często zajmuje się młodszymi siostrami, choć często nie tak,, jakby życzyli sobie tego rodzice. Wkracza w wiek dojrzewania. Podoba mu się koleżanka z klasy - Beata.

Mamiszon

Mama Miziołka. Syn postrzega ją jako małą dziewczynkę, którą trzeba się zaopiekować. To ona oświadczyła się Papiszonowi. Jest szefem rodziny. Ciągle zmienia pasje i podejmuje się nowych aktywności, ale ma słomiany zapał i nic nie może doprowadzić do końca. Podejmuje impulsywne decyzje. Czasami miewa napady rozrzutności, z czego kożystają dzieci. Mimo że się stara nie potrafi gotować. 

Papiszon

Ojciec Miziołka ma na imię Grzegorz. Jest maniakiem komputerowym, studiował matematykę. Kiedy w narzeczeństwie odwiedzał swoją, przyszłą żonę był przekonany, że to ona gotowała wszystko co mu podawała. Niestety dopiero po ślubie przekonał się, że Mamiszon nie potrafi gotować. Jest bardzo zapracowany - najpierw grozi mu redukcja, później dostaje awans, jeździ też na delegacje. Kiedy pracuje nikt nie może mu przeszkadzać. Nikt też nie może wchodzić do jego pokoju, ani tam sprzątać. Jest roztargniony. 

Kaszydło

Katarzyna, młodsza siostra Miziołka. Na początku opowieści ma 4 lata. Chodzi do przedszkola, gdzie zdarza jej się sprawiać problemy - przeklina, nie chce jeść niektórych potraw. Lubi przebierać się za księżniczkę, bawić lalkami i misiami. Często skarży, co bardzo denerwuje jej brata.

Mały Potwór

Anna Klementyna Natalia - najmłodsza w rodzinie. Potrafi powiedzieć tylko parę słów, więc trudno się z nią porozumieć. Miziołek uważa, że jest gruba.

Beata

Koleżanka z klasy Miziołka. Ma ciemnorude włosy splecione w warkocz. Miziołek i wszyscy jego koledzy walczą o jej względy.

Koledzy z klasy Miziołka

Piroman - jego przezwisko wzięło się od fascynacji materiałami wybuchowymi.

Fifa - łaściciel szczura Gutka, który okazał się samiczką.

Klakson - najniższy w klasie, brat Pućki.


Polecamy również:

 • Dynastia Miziołków - Streszczenie

  Kwiecień Opowieść rozpoczyna się w prima aprilis. Miziołek jest zawiedziony, że dorosłych nie bawią jego żarty. Chłopiec marzy o rowerze, ale mama ignoruje jego prośby. Klasowy kolega - Fifa, ma szczura, którego przynosi na lekcje. Szczur choruje od jedzenia petów. Zwierzątko ma młode i Miziołek chce... Więcej »

 • Dynastia Miziołków - opracowanie (czas i miejsce akcji, tematyka, geneza)

  Czas i miejsce Akcja rozgrywa się w ciągu jednego roku od 1 kwietnia do 31 marca. Miziołek krótko opisuje każdy dzień. Rodzina Miziołków mieszka w Warszawie, na co wskazuje wycieczka klasowa do Łazienek i na stare miasto. Większość akcji ma miejsce w domu Miziołka i szkole. Wakacje chłopiec spędza... Więcej »

 • Dynastia Miziołków - problematyka

  Dojrzewanie Książka przedstawia reakcje nastolatka na dojrzewanie własne i jego rówieśników. Miziołek dostrzega zmiany fizyczne zarówno w sobie jak i w swoich koleżankach i kolegach. Dzięki humorystycznej konwencji książki problemy ukazane są w lekkim tonie. Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 3 + 2 =
twój stary 69
2023-02-26 17:37:29
dzięki
strui
2021-04-27 13:59:52
a dziadek?
Amelia
2021-03-23 14:09:19
Piromana FIFA i inni tylko nie pamietam
RZEPA
2020-04-15 09:09:17
Dzięki!
Karolina
2020-03-31 09:36:35
Proszę o pomoc na dziś z kim kolegował się Miziołek proszę was na dziś!!❤️❤️✨✨
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
222
• 2023-06-06 19:49:33
r
• 2023-06-06 17:41:12
git
• 2023-06-06 10:07:31
super
• 2023-06-05 19:23:14