Dynastia Miziołków - problematyka

Dojrzewanie

Książka przedstawia reakcje nastolatka na dojrzewanie własne i jego rówieśników. Miziołek dostrzega zmiany fizyczne zarówno w sobie jak i w swoich koleżankach i kolegach. Dzięki humorystycznej konwencji książki problemy ukazane są w lekkim tonie.

Pierwsze zauroczenia

Miziołkowi podoba się dziewczyna z klasy, ale jak na nastolatka przystało nie potrafi tego wyrazić w odpowiedni sposób. Denerwuje się, kiedy dostrzega, że inni koledzy również są nią zainteresowani

Rodzina

Mimo że zdarzają się im nieporozumienia i kłótnie, rodzina Miziołka jest taką, w jakiej każdy chciałby dorastać. NIe jest idealna, bo konflikty są w niej codziennością, a rodzice wcale nie są modelowi, ale  mimo to wszyscy wydają się być w niej szczęśliwi. Miziołek kocha swoich rodziców, ale jak typowy nastolatek czasami nie wypełnia ich poleceń. Narzeka na młodsze siostry, które zaprezentowane są bardzo stereotypowo, ale troszczy się o nie, opiekuje nimi i próbuje nauczyć ważnych dla niego rzeczy - na przykład słuchania odpowiedniej muzyki.

Tolerancja

Poruszony zostaje również problem inności wśród nastolatków na przykładzie czarnoskórego kolegi pojawiającego się w szkole. Miziołek, mimo że dziwi się inności Łokietka broni go przed agresywnym chłopcem z innej klasy.

Polecamy również:

  • Dynastia Miziołków - Streszczenie

    Kwiecień Opowieść rozpoczyna się w prima aprilis. Miziołek jest zawiedziony, że dorosłych nie bawią jego żarty. Chłopiec marzy o rowerze, ale mama ignoruje jego prośby. Klasowy kolega - Fifa, ma szczura, którego przynosi na lekcje. Szczur choruje od jedzenia petów. Zwierzątko ma młode i Miziołek chce... Więcej »

  • Dynastia Miziołków - Bohaterowie

    Miziołek Dwunastoletni narrator opowieści. Jego przezwisko wzięło się z rymowanki, którą mówił w dzieciństwie - zamiast "aniołek, fiołek" mówił "aniołek, miziołek". Nie lubi swojego przezwiska, ale wszyscy tak do niego mówią. Swoją kreatywność wykorzystuje do wymyślania coraz to nowych... Więcej »

  • Dynastia Miziołków - opracowanie (czas i miejsce akcji, tematyka, geneza)

    Czas i miejsce Akcja rozgrywa się w ciągu jednego roku od 1 kwietnia do 31 marca. Miziołek krótko opisuje każdy dzień. Rodzina Miziołków mieszka w Warszawie, na co wskazuje wycieczka klasowa do Łazienek i na stare miasto. Większość akcji ma miejsce w domu Miziołka i szkole. Wakacje chłopiec spędza... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
7
7 • 2021-05-17 18:40:57
Mowa niezależna (Direct speech) i Mowa zależna (reported speech). Wprowadzacie ludzi w b...
OnahM • 2021-05-17 14:52:15
Nice
john paul II • 2021-05-17 13:04:19
średnio pomogło za dużo czytania
anonimus • 2021-05-17 12:07:41
Był bardzo przydatny
Niki • 2021-05-16 21:20:21