Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Droga donikąd - czas, miejsce akcji, tytuł, wątki, motywy, tło - strona 4

Oluka. Niezdolni do podjęcia czynu potrafią jedynie czekać, by finalnie – ponaglani przez milicję i funkcjonariuszy NKGB – ruszyć w drogę powrotną do domu.

Nawet miłość w starciu z nową rzeczywistością traci swój romantyczny wymiar. Gdy każdego dnia trzeba walczyć o przetrwanie, brak sił na ekstatyczne uniesienia. Może dlatego Paweł, Marta i Weronika trwają w dziwnym układzie, który akceptują wszyscy troje. Żona wie o kochance, kochanka bywa zazdrosna o żonę, a mąż ma wyrzuty sumienia, że jest zmuszony los swój i małżonki powierzyć w ręce tej trzeciej.

Konfrontacji z nową ideologią nie wytrzymuje także przyjaźń. Pawła i Karola łączą wspólne doświadczenia, poglądy, trudy dnia codziennego – razem mieszkają, razem pracują, wspólnie spędzają czas wolny. Jednak gdy Karol obejmuje katedrę zasad leninizmu i stalinizmu, tłumaczy motywy swoich działań, podnosząc zalety nowego systemu, Pawłowi nie pozostaje nic innego, jak nazwać go kanalią.

Tytuł

Pojęcie „drogi” jako metafroy ludzkiego życia na kartach powieści pojawia się kilkukrotnie.

Droga jest czymś dla człowieka, bez czego życie jego byłoby wegetacją tylko. Rośliny wegetują, a nie żyją, bo nie mogą się ruszać, nie mogą wyjść

Zobacz również

 • Droga donikąd - plan wydarzeń

  Część I - KAROL 1. Powrót z pracy.

  Więcej
 • Droga donikąd - streszczenie

  Część I - KAROL

  Więcej
 • Droga donikąd - bohaterowie

  Paweł jest przedwojennym dziennikarzem. Wraz z żoną Martą mieszka w niewielkim domku pod Wilnem. Za wszelką cenę chce zachować niezależność myślenia i spokój sumienia. Skutecznie opiera się procesowi sowietyzacji. Ima się słabo płatnych zajęć, które umożliwiają mu nieangażowanie się w kwestie natury...

  Więcej
 • Droga donikąd - problematyka

   „Drodze donikąd” czytelnik obserwuje wpływ okoliczności, wydarzeń, otoczenia na psychikę ludzką. Proces sowietyzacji ma doprowadzić nie tylko do likwidacji wszelkich instytucji i organizacji państwowych oraz gospodarki wolnorynkowej, ale i spowodować głębokie przemiany społeczne. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28