Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny – streszczenie - strona 3

Podczas najazdu bolszewików zmuszeni byli opuścić pałac.

Następna historia to wspomnienie głównej bohaterki – wychowała się ona  w myśliwskim pałacu zamienionym na szkołę. Narracja powraca potem do życiorysu wspomnianego ludożercy Ergo Sum, który naprawdę nosił imię Bronisław. W gospodarstwie Boboli zajmował się doglądaniem zwierząt. Podczas każdej pełni zamieniał się w wilkołaka jednak starał się nie stanowić zagrożenia. Regularnie także oddawał krew w stacji krwiodawstwa.

W jednym z rozdziałów znajduje się opis powrotu grupy polskich wysiedleńców, między innymi rodzina gospodarza została przywieziona do poniemieckiej wioski.

Główna bohaterka wspomina swoją nianię, która pochodziła z Niemiec o imieniu Gertruda. Kobieta zapamiętała, że w drewnianym wózku odwiedzała z nią inną znajomą niemiecką rodzinę. Tam fotograf zrobił jej pierwsze w życiu zdjęcie.

Gdy po wojnie Niemcy opuścili Piętno, mieszkańcy zaczęli szukać pozostawionych przez nich skarbów. Najczęściej znajdowano monety, amunicję, broń, a czasem zastawę stołową czy znaczki. Inna historia to dzieje dwojga zakochanych, którzy przeprowadzili się do miejscowości po wojnie. On był pracownikiem Blachobytu, a ona pracowała w aptece. Była to zamożna para, jednak nie posiadali dzieci. U kobiety zdiagnozowano guza na jednym z jajników. Wówczas ona nawiązała romans z włóczęgą, który został jej ogrodnikiem. Mąż natomiast zakochał się w sprzątaczce. Oboje zakończyli swoje życie niepogodzeni ze sobą i rozczarowani.

W okresie zaćmienia księżyca, bohaterka znów gościła u siebie turystów, którzy chcieli je oglądać. Obserwowali gwieździste niebo i zarysy domu Marty. Któregoś razu bohaterka poprosiła Martę by pokazała jej swoja piwnicę, a następnie śniła o staruszce z błoniastymi skrzydłami. Kobieta wierzyła, że jej starsza sąsiadka zapada w sen zimowy  i wstaje na wiosnę, ponieważ żyje zgodnie z rytmem natury.

Pod koniec książki dowiadujemy się, że założycielem miejscowości Nowa Ruda był Tunczil, który wyrabiał noże. Jego żona po porodzie zmarła. Pozostał jednak w miejscu, do którego przybył i zbudował tam szałas – niedługo potem powstania wokół osada.

Marta przyniosła bohaterce perukę, którą dla niej przygotowała. Były to warkoczyki w ciemnym kolorze, a Marta oznajmiła że to prezent pożegnalny.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27
Dziękuję, pomogło mi w nauce :)
• 2022-09-29 12:05:27
Bardzo pomocny
• 2022-09-29 09:23:04
git
• 2022-09-27 14:46:23
Ok
• 2022-09-27 12:59:27