Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny – streszczenie - strona 2

domach.

Któregoś razu para Peter i Erka przyjechali do Polski by zwiedzić miejsca związane z ich rodziną i młodymi latami. Byli we Wrocławiu i Szklarskiej Porębie, przybyli także do Piętna, która miała być rodzinną miejscowością Petera – nie rozpoznawał jednak tej przestrzeni. Postanowił wybrać się na samotny spacer gdy Erika odpoczywała – potem znaleziono jego ciało na leśnej ścieżce. Prawdopodobnie stracił przytomność. Ciało znaleźli czescy strażnicy graniczni.

Któregoś wieczora jeden z takich strażników patrolował szlaki graniczne w poszukiwaniu przemytników. Obserwował również bardzo dokładnie mieszkańców Piętna. Para turystów zaprosiła go do swojej chaty, gdzie wspólnie biesiadowali. Gdy strażnik wracał, ugrzązł w śniegu i został zaatakowany przez wilka.

Bohaterka powieści najbardziej lubiła czytać efemerdy czyli tablice z układami planet w kosmosie. Tego samego roku nad Piętnem można było dostrzec przelatującą kometę. Sąsiadka natychmiast wypowiedziała na ten temat przepowiednię,  a bohaterka stwierdziła, że w och okolicy płoną łąki – pożar szybko został stłumiony przez straż.

W kolejnym rozdziale poznajemy historię Franza Frosta, Niemca, który wraz z rodziną mieszkał w Piętnie w latach 30. Franz usłyszał, że jakiś naukowiec wynalazł nową planetę i to odkrycie niezwykle go przejęło, wręcz doprowadziło do paranoi. Mężczyzna zaczął miewać koszmary, zrobił sobie nawet drewniany kapelusz, który miał go chronić przed szkodliwym działaniem planety. Któregoś dnia pojawiło się u żony Frosta dziecko pytając o swojego brata – kobieta pomyślała, że chodzi o jej nienarodzone dziecko – przywiązała chłopaka do stołu i zawołała męża. Para wzięła pod opiekę nieznajome dziecko.

Gdy przyszła zima, R. – partner głównej bohaterki cudem uniknął śmierci w wypadku samochodowym. Od tamtej pory R. wyczuwał w starych przedmiotach i miejscach zapach, którego nie potrafił nazwać. Para pomyślała, że może to być zapach śmierci.

Któregoś dnia „Taki-a-taki” pojawił się w domu bohaterki prosząc o wodę do picia. Na widok malunku smoka na ścianie zaczął snuć opowieść o tajemniczym monstrum grasującym zaraz po wojnie. Potwór atakował kobiety, a ostatecznie zginął od armatniej kuli.

W następny rozdziale poznajemy znajomego Marty – Lwa, który jako młody człowiek uniknął śmierci i od tamtej pory żywo interesował się praktykami jasnowidztwa. Stawiał m.in. horoskopy i miał wiele zainteresowanych klientek. Lew przewidział potop o koniec świata w 1993 roku – to wydarzenie nie miało miejsca.

Pewnego lata główni bohaterowie przyjęli do domu gości, którzy planowali obserwować zjawisko pełni księżyca. Urządzili sobie urokliwy wieczór z winem i ogniskiem. Bohaterka spała wówczas w sadzie, gdzie podziwiała piękno gwiazd.

W rozdziale zatytułowanym „Ergo sum” dowiadujemy się o tym, że jego tytułowy bohater żył w czasie II wojny światowej  żywił się ludzkim mięsem. Cudem uniknął zjedzenia przez innych podczas srogiej zimy. Gdy wojna się kończyła Sum został nauczycielem łaciny i historii. Inspirowany teorią Platona, głoszącą że ,,Kto skosztował ludzkich wnętrzności, ten musi stać się wilkiem” zamienił się w wilkołaka i zagryzł krowę pewnego gospodarza. W ramach zadośćuczynienia został potem parobkiem mężczyzny.

Marta poprosiła bohaterkę by ta ostrzygła jej włosy, potem staruszka obcięła włosy sąsiadce. Obie kobiety śmiały się ze swojego czynu i miały w tym wielką zabawę.  

Nagle poznajemy historię arystokratycznej rodziny Goetzów, którzy wiedli beztroskie życie. Każdy z ich potomków żył i umierał w dostojny sposób. Rodzina ta mieszkała na Śląsku i hodowała najpiękniejsze róże w regionie.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27
Dziękuję, pomogło mi w nauce :)
• 2022-09-29 12:05:27
Bardzo pomocny
• 2022-09-29 09:23:04
git
• 2022-09-27 14:46:23
Ok
• 2022-09-27 12:59:27