Dobra pani - streszczenie - strona 3

estetyki. Wkrótce okazało się, że dziecko ma niezwykłe wyczucie piękna i talent muzyczny (pięknie śpiewała). Wszystko to bardzo cieszyła bogatą opiekunkę. Helka szybko przywiązała się do Krzyckiej i na każdym kroku okazywała jej swoją wdzięczność i miłość. Także Janowa była wdzięczna Krzyckiej za życie, jakie ta podarowała z dobroci serca sierotce.

Mała szybko rosła. Krzycka ubierała ją w najmodniejsze stroje, zapewniała najśliczniejsze i najdroższe zabawki, uczyła języków obcych.

Wreszcie udało się rozwiązać wszystkie sprawy związane z majątkiem i Krzycka wraz z Helką mogły wreszcie wyjechać do Włoch, do których kobieta tak tęskniła. Wówczas Helka miała już osiem lat. Po powrocie z podróży dziewczynkę odwiedziła Janowa. Opowiadała ona o wrażeniach z wakacji, pokazywała też mnóstwo pamiątek, jakie sobie przywiozła. Janowa z zaciekawieniem oglądała wszystkie te rzeczy i dziwiła się im. Helka chciała podarować jej dla dzieci mnóstwo różnych drobiazgów, ale żona mularza nie zgodziła się ich przyjąć.

Tymczasem do pani Eweliny coraz częściej zaczął przyjeżdżać pewien muzyk – wiolonczelista, którego Krzycka poznała podczas podróży do Włoch. Kobieta była nim zafascynowana, ceniła w

Polecamy również:

 • Dobra pani - plan wydarzeń

  1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku. Więcej »

 • Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku... Więcej »

 • Dobra pani - bohaterowie

  Ewelina Krzycka - bogata, bezdzietna wdowa uwielbiająca splendor, przepych i dalekie podróże. W swoim życiu kieruje się wyłącznie chwilowymi kaprysami i zachciankami. Egoistka i egocentryczka. Wyrachowana kobieta, która nie liczy się z uczuciami innych. Kolekcjonuje ludzi i zwierzęta tak, jak inni... Więcej »

 • Dobra pani - problematyka

  Orzeszkowa nakreśliła portret kapryśnej i bogatej wdowy, Eweliny Krzyckiej, która w życiu szuka dla siebie kolejnych podniet. Jednak zarówno mężczyźni, zwierzęta, jak i dzieci, szybko ją nudzą i kobieta porzuca je, gdy tylko znajdzie sobie następną „pociechę swojej niedoli”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55