Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Człowiek złagrowany - definicja, cechy, przykłady utworów - strona 3

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

z nich przybierała postawę egoistyczną, nakierowaną głównie na własną korzyść i umożliwienie sobie przetrwania do następnego dnia. Pod tym względem człowiek złagrowany niemal nie różnił się od zlagrowanego.

W „Innym świecie” czytelnik może spotkać się także z opisami pozytywnych, wręcz heroicznych zachowań poszczególnych więźniów. Nie jest to więc świat całkowicie pozbawiony ludzkich odruchów, a każdy z nich, ze względu na okrutne realia, w jakich ma miejsce, staje się tym donioślejszy. Chociaż Sowieci czynili wszystko, co było w ich mocy, by zupełnie zagłuszyć współczucie i skłonić ludzi do wzajemnej nienawiści, nie udało im się to do końca. Dla niektórych spośród uwięzionych wciąż istniała miłość (Jarosław R. i Fiodorowna), przyjaźń (Gustaw i Dimka), wiara (siostry zakonne).

Człowiek złagrowany był ofiarą działania sowieckiego sytemu represji i okrutnych warunków życia w radzieckich obozach pracy. Jednakże wizja przedstawiona przez Herlinga-Grudzińskiego różni się od tej, jaką dał Tadeusz Borowski. Nawet w skrajnie nieludzkich warunkach pojawiają się tutaj pozytywne uczucia i prawdziwe wartości. W ten sposób autor pokazał, iż obok tytułowego innego świata istnieje także ten będący pragnieniem i celem dążeń uwięzionych – roztaczający się poza murami. Podczas gdy autor „Pożegnania z Marią” przedstawił dojmującą i wszechogarniającą wizję procesu degradacji człowieczeństwa w obozach koncentracyjnych (wojna doprowadziła do tego, że niemal cały świat stał się takim miejscem), Herling-Grudziński podkreślał, iż człowieczeństwo może przetrwać w każdych warunkach.

Polecamy również:

  • Literatura lagrowa - definicja, twórcy, przykłady

    Najważniejszymi przedstawicielami literatury lagrowej byli w polskiej literaturze: Tadeusz Borowski („Opowiadania oświęcimskie”, „Kamienny świat”, „Pożegnanie z Marią”), Zofia Nałkowska („Medaliony”), Tadeusz Hołuj („Dom pod Oświęcimiem”, „Wiersze z... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 3 =
Komentarze
Wnerwienie • 2016-03-17 16:46:18
Reklamy na tej stronie są bardzo irytujące! Co chwilę włącza się filmik,który wręcz ogłusza!