Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jose Ortega y Gasset, Bunt mas – streszczenie

Ostatnio komentowane
Jezu jaki debil ogar ok dzieki
Farnay23 • 2019-11-17 19:30:39
fajna charakterystyka
to ja • 2019-11-17 17:55:24
uhyhuhp;huiph9uh
bhihiuhiuhiuhuih • 2019-11-17 14:11:21
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Od samego początku filozof przekonuje, że żyjemy w świecie brutalnej rzeczywistości, w której władzę sprawują masy, a nowoczesna kultura utożsamiana jest właśnie z masową. Masowość ta wynika z faktu, że w obszarze kultury pojawiło się szerokie grono jej nowych uczestników, co uczyniło ją pospolitą, odbierając jednocześnie elitarność. Proces ten stanowi zagrożenie dla świata – gdyby masa uzyskała całkowitą kontrolę nad społeczeństwem, byłoby to świadectwo potężnego kryzysu. Ortega nazywa tym kryzysem „bunt mas”.

Autor charakteryzuje postawę człowieka współczesnego, skupionego na swoich własnych korzyściach, myślącego wyłącznie o przyjemnościach. Człowiek taki jest nasycony kulturą i samozadowoleniem, co degraduje istotę kultury i prowadzi do jej umierania. W kulturze chodzi bowiem o ciągły rozwój, dążenie do założonych celów, który to nawyk zanika w przypadku opisanej postawy, a szacunek do przeszłości zostaje zupełnie zatracony.

Europa znajduje się w samym środku poważnego kryzysu, pod postacią mechanizmów aglomeracyjnych, które są symbolem przepełnienia świata, masowości w znaczeniu pejoratywnym. Wszystkie rzeczy stały się dostępne wszystkim i zawsze – fakt ten dodatkowo potęguje

Polecamy również:

  • Jose Ortega y Gasset, Bunt mas – opracowanie

    Książka Jose Ortegi y Gasseta jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł filozoficznych i społecznych XX wieku. Jest to zapis, wygłoszonych przez myśliciela wykładów, po raz pierwszy wydany w 1929 roku. W Polsce była tłumaczona kilkukrotnie. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =