Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow – streszczenie - strona 5

przyczynienie się do śmierci ojca. Dopytuje o prawdę Smerdiakowa, a ten po którymś razie wyjawia mu straszliwą historię. Smerdiakow przyznał się bowiem, że to on zabił Fiodora, a dowody spreparował tak, by zrzucić winę na Dymitra. Co więcej zabójca twierdzi, że Iwan dał mu ciche przyzwolenie na zabójstwo ojca. To jeszcze bardziej potęguje wyrzuty sumienia mężczyzny. Popada w obłęd,  któremu towarzyszą omamy i halucynacje. Niedługo  potem dociera do niego wieść, że Smerdiakow popełnił samobójstwo.

 

Pomyłka sądowa

Opisany zostaje proces sądowy Dymitra Karamazowa. Jego brat Iwan próbuje przekonać wszystkich, że prawdziwym zabójcą był Smerdiakow, jednak wciąż pozostaje w obłędzie, co powoduje, że nikt nie traktuje jego zeznań poważnie. Ostatecznie Mitia zostaje uznany za zabójcę ojca.

 

Epilog

W Epilogu zostały ujęte losy Dymitra udającego się na zesłanie. Skazany planuje ucieczkę z pociągu i wyjazd do Stanów Zjednoczonych razem z Gruszeńką. katarzyna Iwanowna, której oskarżenia obciążyły Dymitra, przychodzi do jego celi i przeprasza go. Dymitr i kobieta dochodzą do porozumienia i wybaczają sobie winy.

Bracia Karamazow kończą się sceną pogrzebu młodego Iliusza i przemową Aloszy.

 

 

Zobacz również

 • Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow - opracowanie

  Bracia Karamazow to ostatnia powieść napisana przez Fiodora Dostojewskiego. Książka powstawała przed dwa lata (między 1878 a 1880 rokiem). Pierwsze książkowe wydanie ukazało się pod koniec roku 1880, a wcześniej poszczególne części powieści publikowano na łamach czasopisma „Russkij Wiestnik”.

  Więcej
 • Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow - bohaterowie

  Ojciec tytułowych braci Karamazow, starszy człowiek, żonaty dwukrotnie. Ma trzech synów, jednak w plotkach jego służący Paweł Smerdiakow również jest jego nieślubnym dzieckiem. Mężczyzna niezbyt interesuje się losem swoich potomków, więc każdy z braci dorastał osobno nie mając kontaktu z ojcem.

  Więcej

Losowe zadania

 • Względna prędkość cząstek

  Oblicz względną prędkość dwóch cząstek w przypadku, gdy cząstki te poruszają się po liniach ustawionych do siebie pod kątem prostym oraz kiedy poruszają się do siebie po tej samej linii, ale z przeciwnych kierunków, jeżeli prędkość pierwszej cząski wynosi 0,25c a drugiej 0,75c.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Autentyczność a wiarygodność źródła historycznego

  Czym różni się autentyczność źródła historycznego od jego wiarygodności?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równanie reakcji w oparciu o opis metody

  Jedną z metod otrzymywania wodorotlenku sodu jest reakcja węglanu sodu z wodorotlenkiem wapnia. Zapisz w formie cząsteczkowej równanie reakcji otrzymywania wodorotlenku sodu opisaną metodą, a następnie wyjaśnij w jaki sposób możliwe jest rozdzielenie produktów reakcji.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Budowa korzenia

  W budowie korzenia można wyróżnić 4 strefy: wzrostu, wierzchołkową, włośnikową i korzeni bocznych. Jaki element budowy wewnętrznej korzenia odpowiada za powstawanie korzeni bocznych?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oczy złożone owadów

  Owady posiadają oczy o złożonej budowie. Każde składa się z licznych omatidiów, które samodzielnie odbierają bodźce wzrokowe, a układ nerwowy przetwarza uzyskane informacje na tzw. obraz mozaikowy. W zależności od pory aktywności (dziennej lub nocnej) owady posiadają oczy zbudowane z nawet kilkudziesięciu tysięcy omatid...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28