Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Imię róży - bohaterowie - strona 2

nienawidzi fanatyzmu (określa brata Jorge mianem „prawdziwego diabła”) i przyznaje, że w kwestiach wiary każdy może zbłądzić.

Jest mądrym, życzliwym opiekunem i prawdziwym „mistrzem” młodego Adsa.

Adso z Melku

Młody – osiemnastoletni – nowicjusz, mnich zakonu benedyktyńskiego. Narrator i jeden z głównych bohaterów opowieści, pisanej z perspektywy całego życia, a także towarzysz Wihelma z Baskerville i świadek wszystkich wydarzeń mających miejsce w opactwie.

Bohater jest sympatyczny i nieco naiwny, starający się skrupulatnie przytoczyć każdy szczegół opisywanych wydarzeń. Nie zawsze nadąża za tokiem myślenia swojego mistrza, ale jego uwagi bywają pomocne i odkrywcze.

Podczas wizyty w klasztorze jest świadkiem krwawych zdarzeń, przeżywa też w nim swoją jedyną miłosną przygodę z młodą wieśniaczką. Po opuszczeniu opactwa rozstaje się z Wilhelmem i powraca do Melku.

Abbon

Opat klasztoru benedyktynów. Zaniepokojony tajemniczą śmiercią młodego mnicha prosi Wilhelma o pomoc, zakazując mu jednocześnie wstępu do biblioteki. Jest wielkim miłośnikiem drogocennych kamieni. Starsi mnisi podważają jego decyzje. Uważają, że promuje cudzoziemców, powierzając im najważniejsze posady. Opat ginie

Zobacz również

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale.

  Więcej
 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia róży”)....

  Więcej
 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 4 =
Robi
2017-03-21 19:05:25
Wspaniała powieść! Byłem zafascynowany!
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25