Stary Wisz
Mądry i prawy kmieć. Ma dość liczną rodzinę. W swoich decyzjach i czynach kieruje się zawsze dobrem ogółu i sprawiedliwością. Własnym życiem przypłaca zwołanie wiecu przeciw Popielowi.
Kniaź Popiel
Zwany pogardliwie Chwostkiem, tyran i bezwzględny władca. Podstępem, wraz z żoną, wytruł swoją całą rodzinę oraz okaleczył syna Miłosza – Leszka. Wszędzie miał szpiegów. Zginął w wieży, w której zamknął się po zdobyciu i spaleniu jego grodu przez kmieci. Prawdopodobnie zażył wraz z żoną truciznę.
Doman
Młody, bogaty kmieć zakochany w Dziwie. Gdy dziewczyna odmawia przyjęcia jego oświadczyn, wykrada ją w święto Kupały. Mimo iż dziewczyna ucieka raniąc go, jest stały w swoich uczuciach, w końcu zdobywa Dziwę i bierze ją za żonę.
Dziwa
Córka Wisza, ma dar jasnowidzenia. Ślubuje, że swoje życie poświęci bogom. Postanawia zostać kapłanką w chramie Nijoły. Po pewnym czasie zdaje sobie jednak sprawę, iż jej powołaniem nie jest opieka nad świętym ogniem, lecz życie z Domanem.
Sambor
Parobek Wisza, wychowany przez niego, wysłany na służbę do Popiela, inteligentny i rezolutny chłopak.
Hengo
Kupiec, Niemiec zza Łaby. Podróżuje po Europie sprzedając towary. Towarzyszy mu jego syn, Gerda. Przez Wisza podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Sasów, co okazuje się prawdą. Hengo dostaje się do niewoli i trafia do Dobka, którego próbuje namówić do zdrady. Dobek mszcząc się na nim, pali go żywcem.
Jaga
Żona Wisza, oddana i wierna towarzyszka jego życia. Gdy Wisz ginie, Jaga dobrowolnie wchodzi na stos i płonie wraz z mężem, nie chce bowiem żyć sama po jego śmierci.
Jaruha
Stara zielarka, potrafi wróżyć i przepowiadać przyszłość. Ostrzega Dziwę, by nie szła na święto Kupały. Uważana przez ludzi za szaloną. Jaruha pomaga odnaleźć Piasta, który boi się przyjęcia na siebie odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą zostanie kniaziem. Doprowadza także – w sposób pośredni – do zawiązania się uczucia pomiędzy Domanem i Dziwą.
Myszko
Kmieć zdecydowany przystąpić do walki z kniaziem. Staje na czele delegacji, która chce ugody z Popielem. W chwili zagrożenia próbuje zabić Popiela, za co Brunhilda rani go w szyję. Od tej pory zwano go Krwawą Szyją.
Piastun
Wołano go Piast. Biedny kmieć, syn Koszyczka, cieszący się szacunkiem wśród okolicznej ludności. Mieszkał w zagrodzie nieopodal jeziora Gopło. Był człowiekiem skromnym i cichym. Wahał się przed podjęciem roli knezia. Okazuje się mądrym i rozsądnym władcą. Zakłada nową stolicę – Knieźno. Pokonał synów Popiela, z którymi później zawarł pokój.
Knieź Miłosz
Stryj Popiela. Surowy władca. Miał dwóch synów. Popiel jednego z nich zabił, drugiego zaś okaleczył. Miłosz cierpi z bólu, jaki zadał mu Popiel, lecz ze względu na łączące ich więzy krwi nie chce występować przeciwko niemu. Wraz z żoną i okaleczonym synem zostaje zamordowany przez Leszka i Pepełka.
Brunhilda
Żona Popiela, z pochodzenia Niemka. Matka Leszka i Pepełka. Bezwzględna trucicielka, oddana swojemu mężowi. Ginie razem z nim w wieży.