Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie - strona 9

Redaktor złośliwie skomentował, że trzeba było jeszcze łóżko postawić, ponieważ „Rzeczpospolita warta grzechu”.

IV

Dziewczyna spytała Tadka, czy nie chciałby opuścić obozu. Odpowiedział, iż nie ciągnie go już nigdzie, a ona i tak kocha tego, który został w Polsce. Nina zaczęła zachęcać Tadka, by jechał z nią. Dzięki niemu zapomni o dawnym mężczyźnie i nie będzie sama. Narrator powiedział, że chciałby w końcu wieść normalne życie – bez obozu, wojny i patriotyzmu. Nie mógł jednak zostawić książek, zbyt długo je zbierał. Chciał przekonać kobietę, aby została z nim.

Wtedy Nina krzyknęła, by wracał do Polski. Ona nie jest ani Polką, ani Żydówką – nie ma swojego miejsca. Nagle z trawy wyłonił się Stefan. Oznajmił Tadkowi, że właśnie udaje się do ojczyzny. Do obozu i tak nie uda im się wrócić, ponieważ jest obstawiony, a następnego dnia będą wszystkich wywozić. Mężczyzna zniknął. Kobieta i narrator postanowili wrócić do lagru. Tadek zapewniał ją, że na pewno im się uda. Kiedy już dotarli pod bramy, narrator chciał wracać do lasku i poczekać do wieczora. Nina postanowiła go poprowadzić. Podbiegała do muru i zaczęła się wspinać. Żołnierze zaczęli wołać, żeby się zatrzymała. Jeden

Zobacz również

 • Bitwa pod Grunwaldem - plan wydarzeń

  1. Zarysowanie miejsca akcji – dziedzińca i poesesmańskich koszar, po których maszeruje Batalion 2. Przygotowania do mszy odprawianej przez arcybiskupa 3. Opis sali, w której spał Tadek oraz przybliżenie sylwetek jego towarzyszy 4. Ciągłe złośliwości mężczyzn (głównie pod adresem chorążego).

  Więcej
 • Bitwa pod Grunwaldem - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w Niemczech, najprawdopodobniej we Freimanie (tam przetrzymywany był autor przed uwolnieniem). Jest dzień 15 lipca 1945 r. Wojna już ucichła, a na terenie dawnej III Rzeszy stacjonują amerykańskie wojska.

  Więcej
 • Bitwa pod Grunwaldem - bohaterowie

  Narrator - Tadek - głównym bohaterem i narratorem opowiadania jest Tadek. Dzieli salę z kilkoma innymi byłymi więźniami, z który nie wiążą go mocne relacje, ale skoro zetknęli się ze sobą, muszą starać się koegzystować.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25