Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jan Błoński, Biedni Polacy patrzą na getto – opracowanie

Geneza i znaczenie

Tekst Jana Błońskiego uważany jest za jeden z najważniejszych w temacie moralnej odpowiedzialności za Holocaust. Postanowił zabrać głos w sprawie dokonania narodowego, zbiorowego rachunku sumienia. Artykuł ukazał się na łamach „Tygodnika Powszechnego” w 1987 roku.

Tematyka

Tak naprawdę esej zainicjował dyskusję nad problem postawy Polaków wobec zagłady Żydów. Odwoływał się do współczesnych sumień i kwestii odpowiedzialności zbiorowej. W pewnym sensie zmusza Polaków, czytelników do wykonania odroczonego rachunku sumienia. Na przykładzie poezji Czesława Miłosza o zagładzie warszawskiego getta nawołuje do ponownego dialogu między dwoma narodami, w celu rozstrzygnięcia ważnych kwestii historycznych.

Najważniejsze tezy

Publicysta uważa, że współczesne społeczeństwo może wyzbyć się antysemityzmu – wystarczy tylko ponownie, dokładnie przeanalizować naszą narodowa historię, również tę hańbiącą czy wstydliwą. W tej historii znajdzie się miejsce na działalność Romana Dmowskiego, obojętność wobec Holocaustu i wszelkich okrutnych praktyk z tym związanych. Błoński sugeruje, że powinniśmy przestać usprawiedliwiać swoja postawę podczas wojny. Zaprzestać zrzucania winy na karb okoliczności politycznych i społecznych, ale się do winy, a następnie przepracować ją w sobie.

Aktualność przesłania

Aktualność tekstu Jana Błońskiego wynika z materii, którą opisuje eseista – jego rozważania i apele dotyczą bowiem aspektu, który tkwi wewnątrz człowieka i dojrzewa razem z nim. Wciąż tkwi w nas oskarżenie za wojenne zbrodnie dokonane na narodzie żydowskim – nie zniknie dopóki nie rozwiążemy problemu Holocaustu, nie pogodzimy się z własną winą.

Zobacz również

Losowe zadania

 • Wykrzyknik i partykuła

  Rozpoznaj czy podany wyraz jest wykrzyknikiem czy partykułą. Nie Już Aż Hop Ej Tak Ech tylko jeszcze Oj

  0 Odpowiedz Więcej
 • Bryza morska i lądowa

  Na poniższym rysunku schematycznym oznacz (grotem strzałki) kierunki cyrkulacji powietrza w ciągu dnia oraz w ciągu nocy, pomiędzy powierzchnią morską i lądową. Ponadto w miejscu kółek wpisz, gdzie w danej porze doby znajdują się ośrodki niżowe (niż) i wyżowe (wyż).   Rysunek 1. Schemat cyrkulacji powietrza pomiędz...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zdania pojedyncze i złożone

  Rozpoznaj, które zdanie jest pojedyncze, a które złożone. Ania kupiła groszek w sklepie. Marcin pojechał do babci i zjadł u niej obiad. Agata chciała iść na spacer, ale spadł deszcz. Mikołaj przynosi prezenty. Jola i Tomek mieszkają w Krakowie. Marek nie nauczył się na sprawdzian, więc dostał jedynkę. Ola p&oa...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przeanalizuj wartości potencjałów standardowych i wskaż prawdziwe oraz fałszywe stwierdzenia

  Zapoznaj się z poniższymi informacjami o reakcjach połówkowych, a następnie wskaż, które stwierdzenia są prawdziwe bądź fałszywe: X2+ + 2e → X E01 Y4+ + 4e → Y E02 Z3+ + e → Z2+ E03 E02 < E01 < E03 jony Z2+ są najsłabszym reduktorem jony Y4+ są silniejszym utleniaczem od jonów X2+ najsi...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Określ, w której probówce wydzieliło się więcej gazu

  Do 2 probówek zawierających nadmiar kwasu solnego lub wodorotlenku sodu, oba w stężeniu 4 mol/dm3, dodano 5,4 g glinu. W wyniku reakcji w obu probówkach wydzielił się bezbarwny gaz. Porównaj ilość wydzielonego gazu (w warunkach normalnych) i odpowiedz, w której probówce powstało go więcej.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
xyz
olciax • 2020-03-28 18:44:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19
r
r • 2020-03-28 11:19:26
Hm, kopia z brainly.pl/zadanie/12222252 :)
Bsart • 2020-03-28 10:27:40
No nie wiem xXDD
Twoja stara • 2020-03-27 19:39:38