Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Architektura rzymska - cechy, przykłady, twórcy - strona 3

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

i Koloseum. Były to kilkupiętrowe, koliste budowle przeznaczone do oglądania igrzysk i walk gladiatorów.

Teatry

Teatry były ściśle wzorowane na rozwiązaniach greckich: otwarte, półkoliste, z orchestrą. Oprócz nich istniały również odeony, czyli mniejsze budowle, które posiadały dach, a przeznaczone były do widowisk muzycznych.

Cyrki

Najważniejsze przykłady cyrków to Circus Maximus i cyrk Maxencjusza. W cyrkach urządzano wyścigi rzymskich rydwanów. Tworzono w tym celu specjalny tor wyścigowy z metą.

Łaźnie

Łaźnie rzymskie (inaczej termy) służyły nie tylko do celów higienicznych, ale również stwarzały okazję do spotkań towarzyskich. Znajdowały się tu baseny, biblioteki, boiska sportowe, ogrody. Przykładem mogą być termy Karakalli i Dioklecjana.

Plan term w Pompejach
Plan term w Pompejach

 

Pomniki

Rzymianie budowali kilka rodzajów pomników. Po pierwsze, charakterystycznym typem był pomnik konny. Innym rodzaj stanowił pomnik-kolumna, przedstawiający cesarza. Trzon kolumny ozdobiony był pasem płaskorzeźby na temat jego czynów. Zachowane dzieła to kolumna Trajana i kolumna Marka Aureliusza.

Najbardziej popularną formą pomnika były zaś łuki triumfalne. Są to bramy zwieńczone półkolistym łukiem. Ważnymi elementami były napis i reliefy informujące o bohaterskich czynach cesarza. Na szczycie łuku znajduje się natomiast pomnik cesarza z brązu. Najsłynniejsze przykłady to łuki Tytusa i Trajana.

Grobowce

Rzymianie przykładali do budowania mauzoleów szczególną wagę. Oczywiście wystawiano je najbogatszym i najznamienitszym obywatelom, czego przykładem jest mauzoleum Cecylii Metelli. Specyficzną formą grobowców były zaś katakumby, czyli podziemne cmentarze. W ścianach korytarzy umieszczono najczęściej urny z prochami.

Polecamy również:

  • Rzeźba rzymska - cechy, przykłady, twórcy

    Popiersie rzymskie charakteryzuje dbałość o przedstawienie najdrobniejszych detali czaszki i twarzy. Portrety są niemal żywe i odzwierciedlają osobowość modela. Stąd mówi się o ich szczególnym psychologizmie. Jednocześnie cechuje je realistyczna technika prezentacji. Popiersia nie mają być... Więcej »

  • Inne (malarstwo starożytnego Rzymu, ceramika itd.)

    W malarstwie rzymskim, podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, istniały dwa nurty: dworski (inspirowany wzorcami greckimi) i ludowy (oparty na rodzinnych, etruskich tradycjach). To właśnie ten drugi prąd okazał się szczególnie istotny i wpłynął na malarstwo późniejszych wieków. Pierwszym... Więcej »

Komentarze (1)
4 + 5 =
Komentarze
krzyvinka • 2019-04-08 11:07:26
Koloseum i Amfiteatr Flawiuszów to ta sama budowla... Tylko ma dwie różne nazwy. Koloseum jest powszechnie znana i używana potocznie a Amfiteatr Flawiuszów to prawidłowa nazwa.