Alegoryczność i jej znaczenie w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci bajek Ignacego Krasickiego

Alegoria literacka to postać, przedmiot lub fabuła, która poza znaczeniem dosłownym ma sens przenośny (metaforyczny). Alegoria tym różni się od symbolu, że ma jednoznaczne i stałe znaczenie (np. kobieta z zamkniętymi oczami i wagą w ręce jest alegorią sprawiedliwości). Alegoryczność jest zatem sposobem przedstawiania rzeczywistości, który polega na prezentowaniu prawdziwego sensu w sposób zawoalowany, np. postacie zwierzęce uosabiają pewne cechy lub charaktery ludzkie. Tego typu obrazy wykorzystywane są często przez twórców bajek. Bajka to krótki utwór, najczęściej wierszowany i żartobliwy, który zawiera morał, czyli pouczenie. Jednym z najwybitniejszych twórców bajek w literaturze polskiej jest Ignacy Krasicki, twórca epoki oświecenia.

Alegoryczność i jej znaczenie w literaturze na przykładzie bajek Ignacego Krasickiego

Ignacy Krasicki często posługiwał się alegorią, kiedy wskazywał i piętnował ludzkie przywary. Bajka „Dąb i małe drzewka” opisuje zazdrość małych drzewek, które rosną w cieniu wielkiego dębu. Drzewka bardzo chciałyby dorównać wielkością i majestatem wspaniałemu drzewu, które daje cień i schronienie wielu istotom. Pewnego razu do lasu przyszli drwale i zaczęli ścinać wielki dąb. Niewdzięczne drzewka cieszyły się z tego powodu. Potężne drzewo upadło, łamiąc konarami małe drzewka. Utwór ten w alegoryczny sposób przedstawia relację między pokoleniami. Pomiędzy młodymi i starszymi ludźmi często wybucha tzw. konflikt pokoleń, który wynika z odmiennych zdań i poglądów na wiele tematów. Młodzi ludzie chcą dorównać osiągnięciom swoich rodziców. Czują się niekiedy przytłoczeni oczekiwaniami reprezentantów poprzednich pokoleń. Bajka „Dąb i małe drzewka” mówi też o braku szacunku do autorytetów. Każdy z nas potrzebują wzorów do naśladowania, czyli ludzi, od których można się uczyć życia. Krasicki uważa, że autorytetów nie należy szargać. Nie powinniśmy cieszyć się z upadku wielkich ludzi, ponieważ ich klęska pociąga za sobą negatywne konsekwencje dla innych. Bajka ta przedstawia też w alegoryczny sposób uniwersalną przestrogę przed zazdrością i zawiścią. Autor przypomina, że nikomu nie powinno się źle życzyć, a satysfakcja z cudzego nieszczęścia jest zła. Społeczeństwo jest jednym wielkim organizmem, dlatego problemy jednego człowieka mogą wpłynąć też na innych. Dąb i małe drzewka są więc alegorycznym przedstawieniem ludzi, którzy nie potrafią się ze sobą porozumieć.

Alegoryczność i jej znaczenie w literaturze na przykładzie „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella

Akcja powieści rozgrywa się na farmie, a jej bohaterami są zwierzęta należące do pewnego rolnika. Z czasem zwierzęta hodowlane postanawiają przepędzić człowieka i objąć władzę nad folwarkiem. Przywódcą zwierzęcej gromady zostaje knur o imieniu Napoleon. Zwierzęta spisują zasady, według których wszyscy mają postępować. Podstawową ideą staje się równość wszystkich zwierząt. Z biegiem czasu świnie zaczynają łamać kolejne zasady i coraz bardziej upodabniają się do znienawidzonych ludzi. „Folwark zwierzęcy” w alegoryczny sposób przedstawia przebieg rewolucji komunistycznej i powstanie Związku Sowieckiego.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06