Na Węgrzech w roku 1301 wymarła panująca dynastia Arpadów. Po walkach o tron węgierski, nowym władcą został Karol Robert z dynastii Andegawenów – bocznej linii Kapetyngów. Trzecim synem nowego monarchy węgierskiego oraz córki Władysława Łokietka Elżbiety, był Ludwik Andegaweński. W historii Polski znany jako Ludwik Węgierski. Był on królem Węgier w latach 1342 – 1348, a od roku 1370 królem polskim.
Unia polsko – węgierska – Przyczyny
Jedną z przyczyn zawarcia unii polsko – węgierskiej, stanowiły układy dynastyczne z Ludwikiem Andegaweńskim oraz pokrewieństwo jego dynastii z Piastami. Tron polski gwarantowały umowy między jego ojcem a Kazimierzem Wielkim. Ponadto Polska potrzebowała spłacić węgierską dynastię za jej stałe i ówcześnie niezbędne wsparcie na arenie międzynarodowej. Dodatkowo strona polska poszukiwała sojuszników ze względu na zagrożenie krzyżaków oraz Luksemburgów.
Do przyczyn wewnętrznych należała przede wszystkim obawa przed ponownym rozbiciem państwa, na skutek działań możnowładców. Poza tym Kazimierz Wielki nie pozostawił po sobie żadnego legalnego potomka. W tej sytuacji próbowano zahamować działania szlachty, która za ustępstwa pozwoliła, by na tron Polski powołano obcego monarchę. Ludwik Węgierski, w takiej sytuacji, złożył szlachcie odpowiednie obietnice przywilejów.
Unia polsko – węgierska – Przebieg
Ludwik objął tron w Polsce zaraz po śmierci Kazimierza Wielkiego. Jednak kwestie polskie były dla nowego władcy sprawami drugorzędnymi. W jego imieniu władzę w Polsce sprawowali regenci. W pierwszej kolejności jego matka Elżbieta Łokietkówna, a następnie przez okres pięciu lat książę opolski Władysław. Trzecim regentem został kanclerz Zawisza z Kurozwęk.
Z pretensjami do tronu polskiego, w latach 1373 oraz 1375, wystąpił zbrojnie Władysław Biały – książę piastowski. Natomiast w celu zapewnienia sukcesji przez jedną z córek Ludwika Węgierskiego, wydał on w roku 1374 dla szlachty polskiej przywilej w Koszycach. W okresie unii polsko – węgierskiej, w latach 1370 – 1382, nastąpiło zdecydowane osłabienie centralnej władzy w państwie.
Unia polsko – węgierska – Skutki
Na skutek zawartej w roku 1370 unii, w okresie panowania Ludwika Węgierskiego, ujawniły się w państwie czynniki zagrażające jedności narodowej oraz państwowej. Kraj pozostawiony w rękach kolejnych regentów pogrążył się z czasem w chaosie. Jednak Ludwikowi udało się zachować ostatecznie jego jedność. Utwierdził również tendencje dośrodkowe – posługiwano się tytułem króla Polski, bez dodawania nazw dzielnicowych.
W czasie trwania unii doszło do strat terytorialnych Polski. Utracono Sanok oraz Drezdenkę na rzecz Brandenburgii, na rzecz Litwy – ziemie włodzimierskie, a na rzecz Węgier – Rus Czerwoną. Nastąpiło również usamodzielnienie się Mazowsza oraz ostateczne odsunięcie dynastii Piastów od tronu polskiego.
Dodatkowo za sprawą przywileju w Koszycach, nastąpił wzrost znaczenia szlachty polskiej, co stało się również kamieniem milowym do kolejnych przywilejów. Natomiast wybór na tron córki Ludwika – Jadwigi oraz unieważnienie jej małżeństwa z Wilhelmem Habsburgiem, wywołało konflikt z tym rodem.