Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Schemat ogólnej cyrkulacji atmosfery. Wiatry stałe i sezonowe - strona 2

mniejszym promieniem Ziemi i mniejszą wysokością troposfery powoduje to zbieżność prądów atmosferycznych i osiadanie (ruch w dół) powietrza w okolicach równoleżników 30° szerokości geograficznej północnej i południowej. O ile w równikowej strefie unoszenia się powietrza przy powierzchni ziemi tworzy się niż, o tyle w strefie zwrotnikowego osiadania powietrza tworzą się wyże. Stałe wyże w szerokościach zwrotnikowych występują nad oceanami. Na północnym Atlantyku jest to Wyż Azorski, który zwłaszcza latem często wpływa na pogodę w Polsce. Z obszarem wyży zwrotnikowych wiąże się brak opadów, co w połączeniu z wysokimi temperaturami powietrza typowymi dla szerokości międzyzwrotnikowych czyni te regiony jednymi z największych i najgorętszych pustyń na świecie (m.in. Sahara w płn. Afryce, pustynia Thar w Indiach, pustynie Południowego Zachodu USA, pustynie wnętrza Australii, czy Kalahari w płd. Afryce). Osiadające w strefach zwrotnikowych powietrze rozpływa się przy powierzchni ziemi ku równikowi i ku biegunom. Wiatry wiejące od zwrotników w kierunku równika noszą nazwę pasatów. Są to wiatry stałe (wiejące przez cały rok), o umiarkowanej prędkości (średnio 5-8 m/s). Odchylający wpływ siły

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Cyklony tropikalne - przyczyny powstawania, występowanie, skutki

  Cyklon tropikalny to ośrodek niskiego ciśnienia (niż) tworzący się nad nagrzaną powierzchnią oceanów w szerokościach międzyzwrotnikowych. Średnica cyklonu tropikalnego sięga 100-600 km. W centrum znajduje się pogodne i prawie bezwietrzne oko cyklonu. W oku cyklonu ciśnienie atmosferyczne jest najniższe.

  Więcej

Losowe zadania

 • Określ odczyn w każdej z probówek i typ zachodzącej reakcji

  Wykonano doświadczenie zgodnie z poniższym schematem.  Określ odczyn każdego z otrzymanych roztworów. Następnie nazwij procesy zachodzące w tych roztworach. Dla probówek, gdzie zachodzi hydroliza zapisz równanie reakcji w postaci jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zaproponuj metodę wytrącenia jonów manganu(II)

  Korzystając z tablic chemicznych zaproponuj metodę usunięcia jonów Mn2+ z roztworu, w którym znajdują się również kationy Mg2+ oraz Ba2+. Zapisz wzór chemiczny odczynnika który zostanie użyty i uzasadnij swój wybór, następnie zapisz reakcję w formie jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rola osocza krwi

  Osocze jest główny składnikiem krwi. Poza wodą zawiera wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu związków. Wymień trzy funkcje, jakie pełni osocze krwi w organizmie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wektory wirusowe

  Istnieje szereg dróg transmisji chorób wirusowych: pokarmowa, kropelkowa, przez kontakt z krwią, przez kontakt bezpośredni z zakażonym oraz przez wektory czy organizmy innego gatunku będące nosicielami patogenu. Wymień trzy przykłady owadów, które mogą pełnić rolę wektora wirusowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Hanza, czyli fenomen w dziejach średniowiecza

  Napisz pokrótce, czym był Związek Hanzeatycki (Hanza)? Wymień przynajmniej trzy polskie miasta należące do tego związku.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41