Geograficzny rozkład temperatur powietrza i opadów na Ziemi - strona 3

wnętrzu i na krańcach wschodnich (klimat kontynentalny).

Rozkład strefowy zaburzają też prądy morskie. W szerokościach zwrotnikowych i równikowych u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej i Afryki widoczny jest ochładzający wpływ Prądu Humboldta i Prądu Bengeulskiego. Z kolei na północno-wschodnim Atlantyku zaznacza się ocieplający wpływ Prądu Norweskiego, ogrzewającego zimą wybrzeża Skandynawii. W górach temperatura powietrza spada wraz ze wzrostem wysokości. Na alpejskim szczycie Sonnblick przekraczającym wysokość 3000 m n.p.m. średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi zaledwie około 2,5°C, podczas gdy w leżącym poniżej (574 m n.p.m.) Innsbrucku – około 19°C. W zimie jednak najzimniej jest jednak w dolinach górskich, a nie na szczytach; to do dolin i kotlin spływa bowiem mroźne powietrze.

Również w rozkładzie sum rocznych opadów zaznacza się wyraźna strefowość. Najwyższe opady - przekraczające 2000 mm - występują w strefie równikowej. W strefach zwrotnikowych opady są wyraźnie niższe, chociaż bardzo zróżnicowane. Występują tu najsuchsze pustynie świata, zarówno we wnętrzu lądu, jak i pustynie nadbrzeżne na zachodnich wybrzeżach kontynentów, gdzie suchość klimatu potęgowana jest

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Klimatogram - interpretacja, przebieg

    Klimatogram to wykres meteorologiczny prezentujący przebieg roczny kilku elementów meteorologicznych. Jest to wykres złożony, najczęściej składający się z wykresu liniowego wartości średniej miesięcznej temperatury powietrza i wykresu słupkowego wartości średniej miesięcznej sumy opadów. Na osi... Więcej »

  • Roczny przebieg temperatury powietrza i opadów na Ziemi

    Na większości obszaru Ziemi w przebiegu rocznym temperatury powietrza zaznacza się jedno maksimum i jedno minimum. Poza obszarami okołobiegunowymi maksimum przypada na okres po przesileniu letnim, a minimum na okres po przesileniu zimowym. Oczywiście zależnie od półkuli okresy te przypadają na różne... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01