Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Międzynarodowa wymiana usług

Ostatnio komentowane
aha
ktoś • 2019-05-19 15:39:47
sdlabe dostalam 4
twoj pies • 2019-05-19 15:24:17
mirmił nie jest łysy!
mateusz • 2019-05-18 16:54:30
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog, n...
Arletta Bolesta • 2019-05-18 09:02:36
KATNISS, NIE KETNIS. Jak można mylić imię głównej bohaterki?!
M • 2019-05-17 19:09:37
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W globalizującej się gospodarce światowej coraz większe znaczenie odgrywa międzynarodowy handel usługami. Wiąże się to m.in. z istnieniem firm globalnych, mających swoje oddziały w państwach wielu regionów świata.
Posiadanie zagranicznych oddziałów przez firmy pozwala skuteczniej prowadzić działalność na rynkach regionalnych, jak również optymalizować pracę korporacji (np. centra obsługi finansowej firmy zlokalizowane na wielu kontynentach umożliwiają nieprzerwaną pracę).
Czasami posiadanie zagranicznych oddziałów (w stosunku do kraju, gdzie znajduje się siedziba firmy) pozawala firmom globalnym ograniczać płacone podatki (np. formalnym właścicielem licencji wykorzystywanych przez Gogle na całym świecie jest jej irlandzka spółka, pozostałe oddziały firmy płacą jej za użytkowanie tych licencji, zaś firma irlandzka płaci od tych dochodów stosunkowo niskie podatki, gdyż stopa podatkowa w Irlandii jest niższa niż w USA, czy np. Francji).

Międzynarodowa wymiana usług dotyczy zwłaszcza:
- usług ubezpieczeniowych – firmy globalne to m.in.: Alliama, czy AIG,
- usług doradztwa (consulting) finansowego, prawnego, w zakresie zasobów ludzkich i in. – firmy działające globalnie to m.in.: Deloitte,

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Międzynarodowa wymiana towarów

    Wg danych GUS wartość zarówno światowego importu, jak i importu wyniosła w 2010 roku ponad 15 bilionów dolarów amerykańskich. Była to wartość nieco niższa niż w 2008 roku przed początkiem kryzysu finansowego, ale ponad 2 razy większa niż w 2000 roku. Największą potęgą w handlu międzynarodowym... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =