Klimaty kuli ziemskiej - charakterystyka. Strefy klimatyczne - jakie są? - strona 2

chłodnymi wodami tworzą się często mgły ale nie ma warunków dla rozwoju chmur opadowych. Jednocześnie wschodnie wybrzeża kontynentów w tej strefie klimatycznej charakteryzują się bardzo wysokimi opadami. Powietrze niesione pasatami (wiatry wschodnie) unosi się bowiem do góry w kontakcie z wybrzeżem (we wschodniej Australii, w Mozambiku i w Natalu w Afryce południowej, w południowo-wschodniej Brazylii i na wybrzeżach Zat. Meksykańskiej). Występuje tam klimat zwrotnikowy wilgotny. W Indiach i na Płw. Indochińskim podwyższone opady w tej strefie związane są z monsunem letnim.

Klimaty podzwrotnikowe

klimatach podzwrotnikowych zaznacza się już duża różnica w amplitudzie rocznej temperatury powietrza między klimatami morskimi i kontynrntalnymi. W tych pierwszych średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca wynosi około +10°C. W tych drugich może być nawet niższa od 0°C. Średnie temperatury najcieplejszego miesiąca przekraczają +20°C. Opady głównie w okresie zimowym (typ klimatu śródziemnomorski – poza południową Europą, Azją Zach. i Afryką Płn. również w Kalifornii, środk. Chile, Kraju Przylądkowym w Afryce i południowej Australii). Na wschodnich wybrzeżach kontynentów (wschodnie wybrzeże USA na południe od Nowego Jorku, Chiny, Korea i Japonia, płn. Argentyna i Urugwaj, Wyspa Północna Nowej Zelandii) opady letnie.

Klimaty umiarkowane

W klimatach umiarkowanych wyraźnie widoczne są różnice w amplitudzie rocznej temperatury powietrza między klimatami morskimi i oceanicznymi. W klimatach morskich jest mniejsza niż 25°C, w klimatach skrajnie kontynentalnych (wschodnia Syberia) osiąga nawet 45°C. Średnia temperatura powietrza najcieplejszego miesiąca raczej nie jest wyższa niż 20°C. Temperatura powietrza w klimatach morskich nie spada poniżej -10°C - 0°C, a klimatach umiarkowania chłodnych kontynentalnych może być niższa niż -20°C. Występuje tu wyraźna pora ciepła, pora chłodna i pory przejściowe. Opady są całoroczne; w klimatach przejściowych i kontynentalnych przeważają konwekcyjne opady letnie, w klimatach morskich opady zimowe. Klimaty te występują w Kanadzie i w Nowej Anglii, w znacznej części Europy oraz na Syberii, na Wyspie Południowej Nowej Zelandii oraz w płd. Argentynie i Chile.

 

Klimaty okołobiegunowe

W klimatach okołobiegunowych średnia temperatura powietrza najcieplejszego miesiąca jest nie wyższa niż +10°C w klimatach subpolarnych i nie wyższa niż 0°C w klimatach polarnych. Opady są raczej niewielkie z przewagą opadów śniegu. Pory roku definiowane gł. przez długość dnia i nocy. Klimaty te Występują na północnych krańcach Europy i Azji oraz Alaski i Kanady, na Grenlandii, na Antarktydzie i wyspach antarktycznych i na Ziemi Ognistej.

Dodatkowymi czynnikami astrefowymi uwzględnianymi przez W. Okołowicza są obszary górskie i cyrkulacja monsunowa.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Piętra klimatyczne - opis

    Piętrowość klimatyczna jest do pewnego stopnia odpowiednikiem strefowości klimatycznej w górach. Piętra klimatyczne leżą jedno nad drugim. Główną przyczyną piętrowości jest to, że wraz ze wzrostem wysokości bezwzględnej spada temperatura powietrza. Poza tym wraz ze wzrostem wysokości do pewnego... Więcej »

  • Współczesne zmiany klimatu na świecie - przyczyny, opis

    Klimat Ziemi w przeszłości ulegał wielu zmianom, które od około 2,3 mld lat temu (pierwszej epoki lodowej) wyrażały się w tym, że dłuższe okresy ciepłe (o długości co najmniej kilkuset milionów lat) przeplatane były przez krótsze okresy chłodne (o długości kilkudziesięciu milionów lat).... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Jest git
• 2023-03-20 19:38:41
boze dajcie plan wydarzen
• 2023-03-20 17:49:33
Historia kto mi pomoże?
• 2023-03-20 14:54:42
Nie ma grubszymi literami ,,Karolingowie''
• 2023-03-16 18:04:17
dzieki
• 2023-03-11 17:13:45