Geografia polityczna - definicja, opracowanie, pojęcia (terytorium, granice, wody terytorialne i in.) - strona 5

– np. dominia, czy protektoraty).

Obecnie kolonii w klasycznym znaczeniu tego słowa już nie ma. Formalnie terytoria zależne mogą mieć status: departamentu zamorskiego (np. francuska Gwadelupa), terytorium zamorskiego (np. brytyjskie Bermudy, czy Pitcairn), terytorium/państwa stowarzyszonego (np. Portoryko i Mariany Północne stowarzyszone z USA), Terytorium Zewnętrznego (Australii), w skład którego wchodzi m.in. wyspa Norfolk, czy wspomniane już Wyspy Heard i McDonalda, czy Terytoriów Nieinkorporowanych USA (zarówno zamieszkanych – np. wyspa Guam, jak i nie zamieszkanych – np. niewielkie wysepki Oceanii, takie jak Howland) i inne.

Szereg jednostek polityczno-terytorialnych spełniających kryteria państwowości posiada nie do końca ustalony status międzynarodowy. Przykładem jest Republika Chińska (Tajwan),  uznawana jako niepodległe państwo tylko przez niektóre państwa świata (m.in. Watykan). Władze samej Republiki Chińskiej formalnie uważają się za jedyną legalną władzę całych Chin i Mongolii. Od pewnego czasu trwa jednak na Tajwanie wewnętrzny spór na temat formalnej secesji od Chin i utworzenia państwa tajwańskiego. Podobny status mają Abchazja i Osetia Południowa (dawne republiki

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Polityczna mapa świata i jej zmiany - opis - geografia

    Współczesna polityczna mapa świata ukształtowała się w rezultacie wielosetletniej historii. Niektóre granice państwowe mają bardzo stary rodowód. W 2013 roku istniały 194 państwa uznawane przez społeczność międzynarodową. Największym państwem świata jest Federacja Rosyjska (powierzchnia... Więcej »

  • Procesy integracyjne i procesy dezintegracji na świecie - geografia

    Współcześnie rozwiązywanie wielu problemów politycznych oraz utrzymywanie rozwoju gospodarczego wymaga współpracy międzynarodowej. Państwa zrzeszają się (integrują się) tworząc organizacje międzynarodowe o zasięgu regionalnym lub globalnym. Organizacje te mają przede wszystkim charakter... Więcej »

  • Geografia wyborcza - definicja, funkcje

    Geografia wyborcza (zwana też geografią elektoralną) to dział geografii politycznej zajmujący się przestrzennym zróżnicowaniem wyników wyborów. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
dsasadsda
• 2022-05-16 16:49:01
...
• 2022-05-16 16:13:57
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
A do zoo zł do do xxxl
• 2022-05-16 15:49:19
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11