Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Geografia wyborcza - definicja, funkcje

Ostatnio komentowane
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geografia wyborcza (zwana też geografią elektoralną) to dział geografii politycznej zajmujący się przestrzennym zróżnicowaniem wyników wyborów. Zróżnicowanie to dotyczyć może frekwencji wyborczej oraz różnic w poparciu kandydatów i partii politycznych. Frekwencja i poparcie określane są na poziomie jednostek administracyjnych różnego szczebla i przedstawiane na mapach wyborczych. Dalszym etapem analiz jest ocena stabilności poparcia poszczególnych opcji politycznych w badanych regionach, a następnie próba wyjaśnienia takich różnic. Mogą one wynikać z różnych czynników: strukturalnych (miasto a wieś, regiony bogatsze i biedniejsze, zamieszkane przez społeczność z większym i mniejszym udziałem osób o wyższym wykształceniu itd.) lub historycznych i kulturowych (w Polsce inaczej głosują mieszkańcy dawnej Galicji, a inaczej Wielkopolski).

Specyficznym problemem, którym zajmuje się geografia wyborcza jest zależność pomiędzy granicami okręgu wyborczego a wynikiem wyborów. Zmiany granic okręgów wyborczych mogą bowiem być wykorzystywane przez partię rządzącą dla uzyskania korzystnego dla siebie wyniku (jest to przykład manipulacji wyborczej). Działania takie nazywane są gerrymandering. Nazwa

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Polityczna mapa świata i jej zmiany - opis - geografia

    Współczesna polityczna mapa świata ukształtowała się w rezultacie wielosetletniej historii. Niektóre granice państwowe mają bardzo stary rodowód. W 2013 roku istniały 194 państwa uznawane przez społeczność międzynarodową. Największym państwem świata jest Federacja Rosyjska (powierzchnia... Więcej »

  • Procesy integracyjne i procesy dezintegracji na świecie - geografia

    Współcześnie rozwiązywanie wielu problemów politycznych oraz utrzymywanie rozwoju gospodarczego wymaga współpracy międzynarodowej. Państwa zrzeszają się (integrują się) tworząc organizacje międzynarodowe o zasięgu regionalnym lub globalnym. Organizacje te mają przede wszystkim charakter... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =