Półprzewodnik typu p

Półprzewodniki typu p są półprzewodnikami domieszkowanymi akceptorami tj. atomami które mają mniejszą wartościowość od atomów półprzewodnika samoistnego. Półprzewodniki typu p mają więc w swej budowie znacznie więcej dodatnich dziur, które zachowują się jak dodatni ładunek elementarny, niż elektronów.

Na rysunku przedstawiono budowę wewnętrzną czterowartościowego, krzemowego półprzewodnika domieszkowanego trójwartościowymi atomami glinu.


Atom glinu (Al), który jest w tym przypadku akceptorem, bardzo łatwo przyjmuje elektron z sąsiedniego atomu krzemu (Si), w wyniku tego w atomie krzemu powstaje wolne miejsce po elektronie, czyli tzw. dziura.

Powstające dziury mogą być zapełniane przez elektrony walencyjne sąsiednich atomów krzemu, co powoduje ich ruch wewnątrz półprzewodnika. Elektrony które są przyłączane przez atomy domieszek zapełniają tzw. poziom akceptorowy, który położony jest nieco wyżej niż pasmo walencyjne, gdyż są one słabiej związane w atomie domieszki. Elektrony te nie mogą uczestniczyć w przewodnictwie prądu elektrycznego.

Dodatnich dziur w półprzewodnikach typu p jest znacznie więcej niż elektronów, więc są one nazywane nośnikami większościowymi.

Polecamy również:

  • Półprzewodnik typu n

    Półprzewodniki typu n są półprzewodnikami domieszkowanymi donorami tj. atomami które mają większą wartościowość od atomów półprzewodnika samoistnego. Półprzewodniki typu n mają więc w swojej budowie znacznie więcej elektronów niż dziur, czyli wolnych miejsc po... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27