Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Półprzewodnik typu p

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Półprzewodniki typu p są półprzewodnikami domieszkowanymi akceptorami tj. atomami które mają mniejszą wartościowość od atomów półprzewodnika samoistnego. Półprzewodniki typu p mają więc w swej budowie znacznie więcej dodatnich dziur, które zachowują się jak dodatni ładunek elementarny, niż elektronów.

Na rysunku przedstawiono budowę wewnętrzną czterowartościowego, krzemowego półprzewodnika domieszkowanego trójwartościowymi atomami glinu.


Atom glinu (Al), który jest w tym przypadku akceptorem, bardzo łatwo przyjmuje elektron z sąsiedniego atomu krzemu (Si), w wyniku tego w atomie krzemu powstaje wolne miejsce po elektronie, czyli tzw. dziura.

Powstające dziury mogą być zapełniane przez elektrony walencyjne sąsiednich atomów krzemu, co powoduje ich ruch wewnątrz półprzewodnika. Elektrony które są przyłączane przez atomy domieszek zapełniają tzw. poziom akceptorowy, który położony jest nieco wyżej niż pasmo walencyjne, gdyż są one słabiej związane w atomie domieszki. Elektrony te nie mogą uczestniczyć w przewodnictwie prądu elektrycznego.

Dodatnich dziur w półprzewodnikach typu p jest znacznie więcej niż elektronów, więc są one nazywane nośnikami większościowymi.

Polecamy również:

  • Półprzewodnik typu n

    Półprzewodniki typu n są półprzewodnikami domieszkowanymi donorami tj. atomami które mają większą wartościowość od atomów półprzewodnika samoistnego. Półprzewodniki typu n mają więc w swojej budowie znacznie więcej elektronów niż dziur, czyli wolnych miejsc po... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =