Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pierwsza prędkość kosmiczna

Ostatnio komentowane
dam to studento na poprawie to sie zesrajo
Tomek S. • 2020-02-16 19:12:29
goła baba
XD • 2020-02-16 10:15:34
GOVVNO XDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXD
ssdsdsdsdsdsdsdsds • 2020-02-15 15:27:35
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W przypadku rzutu poziomego, jego zasięg zależy od nadanej początkowo prędkości. Im prędkość początkowa jest większa, tym zasięg również jest większy.

Na poniższym rysunku przedstawiono zasięgi rzutów dla trzech różnych prędkości początkowych spełniających warunek  v1 < v2 < v3.

W przypadku obiektów mających kształt zbliżony do kuli, takich jak np. planety, księżyce czy gwiazdy, rysunek mógłby wyglądać następująco:

Rys. Monika Pilch

Widać, że dla prędkości v3 ciało nigdy nie spadnie, gdyż promień toru jego ruchu pokryje się z promieniem kuli, którą obiega. Prędkość v3 nazywana jest pierwszą prędkością kosmiczną (vI) i można ją zdefiniować w następujący sposób:

Pierwsza prędkość kosmiczna jest to minimalna prędkość jaką należy nadać ciału, aby mogło ono orbitować tuż nad powierzchnią ciała niebieskiego np. Ziemi, Księżyca, a więc jest to prędkość, przy której obiekt staje się sztucznym satelitą danego ciała niebieskiego.”

Aby wyprowadź wzór na pierwszą prędkość kosmiczną założymy, że satelita porusza się ruchem jednostajnym po okręgu o promieniu równym promieniowi ciała obieganego.

Rys. Monika Pilch

W ruchu po okręgu występuje siła dośrodkowa (Fd), a w przypadku ruchu satelity

Polecamy również:

  • Druga prędkość kosmiczna

    W przypadku rzutu pionowego w górę maksymalna wysokość (h) na jaką doleci ciało zależy od wartości prędkości początkowej. Im prędkość jest większa, tym ciało doleci wyżej. Więcej »

  • Satelity geostacjonarne

    Satelity geostacjonarne to obiekty znajdujące się stale nad tym samym punktem równika naszego globu. Ich prędkości kątowe (ωS) muszą więc być równe prędkości kątowej Ziemi (ωZ), w jej ruchu wirowym wokół własnej osi.ωZ = ωS Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =