Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ciepło i praca

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ciepło i praca są wielkościami fizycznymi występującymi w pierwszej zasadzie termodynamiki i obydwie mają wymiar jednostki energii, czyli dżula. Zarówno przepływ ciepła, jak i wykonywanie pracy powoduje zmianę energii wewnętrznej układu, jednak obydwa procesy mają nieco inny charakter.

Ciepło jest formą przekazywania energii, która następuje w wyniku różnicy temperatur pomiędzy ciałami (układami termodynamicznymi). Jest ono zawsze przekazywane kierunku od ciała o temperaturze wyższej i powoduje w ciele chłodniejszym zwiększenie chaotycznych ruchów jego atomów, co skutkuje wzrostem jego energii wewnętrznej.

Każde ciało charakteryzuje się ściśle określoną pojemnością cieplną (C), która jest współczynnikiem proporcjonalności pomiędzy ciepłem (Q) wymienianym przez ciało z otoczeniem, a spowodowaną tym zmianą temperatury (ΔT):

Q = CΔT

Jednostką pojemności cieplnej jest dżul na kelwin (J/K).

Pojęcie pojemność cieplna może być nieco mylące, gdyż sugeruje posiadanie przez ciało ciepła, co nie ma najmniejszego sensu fizycznego. Ciepło jest procesem, który trwa tak długo, jak długo istnieje różnica temperatur pomiędzy układami.

Praca jest procesem związanym z działaniem na układ termodynamiczny siły zewnętrznej, która powoduje uporządkowany ruch cząsteczek tego układu. W przypadku gazów wykonywanie pracy związane jest ze zmianami ich objętości. Jeżeli gaz się rozpręża to praca musi przyjąć wartość ujemną, gdyż proces ten zachodzi kosztem energii wewnętrznej układu. W przypadku odwrotnym praca jest dodatnia.

Polecamy również:

  • Energia wewnętrzna

    Energia wewnętrzna (U) układu jest sumą energii kinetycznych i potencjalnych wszystkich atomów lub cząsteczek, które budują ten układ. Mówiąc o energii wewnętrznej nie uwzględnia się energii układu jako całości oraz energii potencjalnej atomów, będącej wynikiem oddziaływania na układ sił... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');