Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wapń, bar, stront – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie - strona 2

Ostatnio komentowane
aha
ktoś • 2019-05-19 15:39:47
sdlabe dostalam 4
twoj pies • 2019-05-19 15:24:17
mirmił nie jest łysy!
mateusz • 2019-05-18 16:54:30
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog, n...
Arletta Bolesta • 2019-05-18 09:02:36
KATNISS, NIE KETNIS. Jak można mylić imię głównej bohaterki?!
M • 2019-05-17 19:09:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

jest strontianit – minerał węglanowy, SrCO_3. Dla baru, podstawowym źródłem w przyrodzie jest minerał siarczanowy – baryt (BaSO_4), a drugim w kolejności – witeryt, minerał węglanowy (BaSO_4).

Znaczenie dla organizmów żywych

Wapń jest jednym z podstawowych makroelementów potrzebnych organizmom żywym. Jest jednym z podstawowych składników hydroksyapatytu (Ca_2(PO_4)OH), który stanowi mineralny komponent tworzący kości zwierząt. Jony wapnia odpowiadają również za funkcjonowanie szeregu białek pełniących funkcje enzymatyczne (np. niektóre lipazy) lub regulatorowe, jak na przykład kalmodulina. Stront i bar są szkodliwe dla organizmów żywych.

Wapń, stront i bar- zastosowanie

Siarczan i węglan wapnia znajdują zastosownanie w budownictwie, w postaci wapieni i gipsów. Zawiesina wodorotlenku wapnia Ca(OH)_2 (tzw. mleko wapienne) jest używana w procesie odsiarczana spalin, w którym produktem jest gips. Stały tlenek i wodorotlenek wapnia (odpowiednio, wapno palone i wapno gaszone) znajdują zastosowanie jako spoiwa w budownictwie, a także były wykorzystywane jako środki dezynfekujące.

Stront i bar znajdują szereg specjalistycznych zastosowań. Można wśród nich wymienić produkcję kolorowych fajerwerków; stront barwi płomień na czerwono, a bar – na zielono. Barwienie płomienia palnika gazowego jest jedną z metod identyfikacji jonów strontu I baru w klasycznej analizie chemicznej.

Polecamy również:

  • Litowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Litowce to pierwiastki metaliczne leżące w pierwszej grupie (IA) układu okresowego. Do litowców należą lit, sód, potas, rubid, cez i frans. Litowce mają konfigurację elektronową powłoki walencyjnej  i bardzo łatwo ulegają jonizacji oddając jeden elektron aby uzyskać konfigurację gazu... Więcej »

  • Cynk, kadm, rtęć – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Cynk, kadm i rtęć to metale przejściowe położone w 12 (IIA) grupie układu okresowego. Mają one konfigurację powłoki walencyjnej , lecz pomimo w pełni obsadzonej podpowłoki d są one nadal zaliczane do metali przejściowych (mogą tworzyć kationy, w których podpowłoka d jest niecałkowicie obsadzona). W związkach... Więcej »

  • Borowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Pierwiastki grupy 13 układu okresowego – bor, glin, gal, ind i tal, nazywane są borowcami. Pierwszy z nich – bor jest niemetalem, odróżniającym się od pozostałych, metalicznych, pierwiastków (dlatego został on opisany oddzielnie). Pierwiastki metaliczne – glin, gal, ind i tal... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =