Wapień, gips i kwarc – wzory, właściwości, zastosowanie

Wapień - wzory, właściwości

Wapień należy do skał osadowych, głównym składnikiem wapienia jest węglan wapnia CaCO_3 w postaci kalcytu. Wapień chociaż należy do twardych skał jest stosunkowo łatwy w obróbce. Jego charakterystyczną cechą jest zdolność do ulegania zjawiskom krasowym, które z chemicznego punktu widzenia są reakcją prowadzącą do powstania rozpuszczalnego wodorowęglanu wapnia zgodnie z równaniem:

CaCO_3 + H_2O + CO_2 \rightarrow  Ca^{2+} + 2HCO_3^-

Wapień - zastosowanie

Wapień stosowany jest w przemyśle chemicznym, budownictwie, jako nawóz, jako składnik cementu oraz w hutnictwie przy wyrobie szkła.

Gips - wzory, właściwości

Gips jest pospolitym minerałem o wzorze CaSO_4 \cdot 2H_2O,  wystepuje w przyrodzie jako selenit i gips włóknisty. Powstaje na skutek uwodnienia anhydrytu.

Gips - zastosowanie

Gips znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie (np. spoiwo mineralne), chirurgii stomatologi oraz jako alabaster - surowiec rzezbiarski i dekoracyjny.

Kwarc - wzory, właściwości

Kwarc jest to pospolity  minerał z gromady krzemianów zbudowany  z  SiO_2. Występuje w wielu odmianach np jako krysztal górski, ametyst czy cytryn. Jak większość minerałów barwa kwarcu zależy od rodzaju zanieczyszczeń.

Kwarc - zastosowanie

Kwarc stosowany jest jako surowiec do wyrobu materiałów sćiernych, stosowany jest w jubilerstwie ale także do wyrobu detergentów czy past do zębów.

Polecamy również:

  • Kryształy – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Kryształy to ciała stałe wykazujące  całkowite (czasem niemal całkowite) uporządkowanie atomów.  Sposób uporządkowania atomów okresowo powtarzający się w przestrzeni tworzy sieć przestrzenną. Więcej »

  • Alotropia węgla i siarki

    Alotropia to występowanie tego samego pierwiastka chemicznego w różnej postaci w tej samej temperaturze. Przechodzenie odmian alotropowych w siebie nawzajem jest możliwe i stanowi przemianę fazową. Odmiany alotropowe przede wszystkim różnią się miedzy sobą strukturą kryształu. Więcej »

  • Ciało bezpostaciowe – definicja, przykłady

    Ciało bezpostaciowe powstaje gdy oziębiana ciecz nie następuje krystalizacja (najczęściej wynika to z powodu trudności w powstaniu pierwszej porcji takiej fazy). Więcej »

  • Związki niestechiometryczne – informacje

    Wiele substancji wykazuje w pewnym zakresie zmienny skład, zachowuje jednak taką samą strukturę sieci przestrzennej. Związki takie są tworzone często przez metale przejściowe z siarką, selenem, tellurem. Więcej »

  • Energia sieci krystalicznej

    Energia sieciowa to taka ilość energii która jest konieczna do dostarczenia aby udało się przeprowadzić 1 mol cząsteczek danej substancji na jony znajdujące się w nieskończenie dużych odległościach od siebie, odpowiada ona jednocześnie całkowitej energii potencjalnej kryształu. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
123
2017-11-17 07:45:38
P. Beata - najlepsza pani od chemi
:)))))))
2017-11-17 07:43:48
Kasprzak pozdrawa
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33