Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wapień, gips i kwarc – wzory, właściwości, zastosowanie

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wapień - wzory, właściwości

Wapień należy do skał osadowych, głównym składnikiem wapienia jest węglan wapnia CaCO_3 w postaci kalcytu. Wapień chociaż należy do twardych skał jest stosunkowo łatwy w obróbce. Jego charakterystyczną cechą jest zdolność do ulegania zjawiskom krasowym, które z chemicznego punktu widzenia są reakcją prowadzącą do powstania rozpuszczalnego wodorowęglanu wapnia zgodnie z równaniem:

CaCO_3 + H_2O + CO_2 \rightarrow Ca^{2+} + 2HCO_3^-

Wapień - zastosowanie

Wapień stosowany jest w przemyśle chemicznym, budownictwie, jako nawóz, jako składnik cementu oraz w hutnictwie przy wyrobie szkła.

Gips - wzory, właściwości

Gips jest pospolitym minerałem o wzorze CaSO_4 \cdot 2H_2O,  wystepuje w przyrodzie jako selenit i gips włóknisty. Powstaje na skutek uwodnienia anhydrytu.

Gips - zastosowanie

Gips znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie (np. spoiwo mineralne), chirurgii stomatologi oraz jako alabaster - surowiec rzezbiarski i dekoracyjny.

Kwarc - wzory, właściwości

Kwarc jest to pospolity  minerał z gromady krzemianów zbudowany  z  SiO_2. Występuje w wielu odmianach np jako krysztal górski, ametyst czy cytryn. Jak większość minerałów barwa kwarcu zależy od rodzaju zanieczyszczeń.

Kwarc - zastosowanie

Kwarc stosowany jest jako surowiec do wyrobu materiałów sćiernych, stosowany jest w jubilerstwie ale także do wyrobu detergentów czy past do zębów.

Polecamy również:

 • Kryształy – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Kryształy to ciała stałe wykazujące  całkowite (czasem niemal całkowite) uporządkowanie atomów.  Sposób uporządkowania atomów okresowo powtarzający się w przestrzeni tworzy sieć przestrzenną. Więcej »

 • Alotropia węgla i siarki

  Alotropia to występowanie tego samego pierwiastka chemicznego w różnej postaci w tej samej temperaturze. Przechodzenie odmian alotropowych w siebie nawzajem jest możliwe i stanowi przemianę fazową. Odmiany alotropowe przede wszystkim różniąc się miedzy sobą strukturą kryształu. Więcej »

 • Ciało bezpostaciowe – definicja, przykłady

  Ciało bezpostaciowe powstaje gdy oziębiana ciecz nie następuje krystalizacja (najczęściej wynika to z powodu trudności w powstaniu pierwszej porcji takiej fazy). Więcej »

 • Związki niestechiometryczne – informacje

  Wiele substancji wykazuje w pewnym zakresie zmienny skład, zachowuje jednak taką samą strukturę sieci przestrzennej. Związki takie są tworzone często przez metale przejściowe z siarką, selenem, tellurem. Więcej »

 • Energia sieci krystalicznej

  Energia sieciowa to taka ilość energii która jest konieczna do dostarczenia aby udało się przeprowadzić 1 mol cząsteczek danej substancji na jony znajdujące się w nieskończenie dużych odległościach od siebie, odpowiada ona jednocześnie całkowitej energii potencjalnej kryształu. Więcej »

Komentarze (2)
3 + 1 =
Komentarze
123 • 2017-11-17 07:45:38
P. Beata - najlepsza pani od chemi
:))))))) • 2017-11-17 07:43:48
Kasprzak pozdrawa
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');