Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa zbudowana jest długich cylindrycznych komórek (do 40 centymetrów, średnica 10-100 µm) nazwanych włóknami mięśniowymi.

 

Mięśnie szkieletowe
Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa,
obraz mikroskopowy/Goyitrina (22.01.2007)/
commons.wikimedia.org

W cytoplazmie włókien mięśniowych znajduje się wiele jąder komórkowych (syncytium) ułożonych peryferycznie oraz liczne mitochondria. W centralnej części komórki położone są pęczki ułożonych równolegle względem siebie miofibryli, które otoczone są przez rozbudowane błony siateczki śródplazmatycznej. Miofibryle zbudowane są z naprzemiennie ułożonych równoległych układów filamentów aktynowych i miozynowych. To regularne ułożenie wpływa na poprzecznego prążkowania każdej miofibryli i całego włókna. Prążki jasne to te odcinki we włóknie które zawierają filamenty aktynowe, natomiast w prążkach ciemnych najwięcej jest filamentów miozynowych.

Struktura miofibryli
Struktura miofibryli: A, H, I, M - prążnki o różnej zdolności załamywana światła;
S - sarkomer/Marek Mazurkiewicz (06.05.2011)/commons.wikimedia.org

Włókna mięśniowe podzielone są błonami granicznymi, które przechodzą w poprzek miofibryli (przez środek prążków jasnych) i łączą się z błoną komórkową. Pomiędzy dwiema błonami granicznymi znajdują się odcinki, które stanowią podstawową jednostkę kurczliwą miofibryli nazwaną sarkomerem. Każdy sarkomer składa się z centralnie położonego prążka ciemnego i dwóch połówek prążków jasnych położonych na jego obrzeżach.

Budowa sarkomeru

Obraz sarkomeru w mikroskopie polaryzacyjnym
i schemat jego budowy/Sameerb (23.01.2011)/
commons.wikimedia.org

Mechanizm skurczu mięśnia

W określonych warunkach (odpowiednie stężenie jonów wapniowych w komórce, wystarczająca ilość energii zmagazynowana w postaci ATP) dochodzi do wytworzenia czasowych połączeń (mostków aktynomiozynowych) pomiędzy aktyną i miozyną. Powoduje to przesuwanie się filamentów cienkich względem filamentów grubych („wślizgiwanie się” filamentów aktynowych pomiędzy miozynowe), w wyniku czego dochodzi do skracania się, a wiec skurczu miofibryli. Skoordynowany skurcz miofibryli powoduje skurcz całego włókna mięśniowego.

Schemat sarkomeru podczas 1) rozkurczu oraz 2) skurczu
Schemat sarkomeru podczas 1) rozkurczu oraz 2) skurczu/
Marek Mazurkiewicz (06.05.2011)/commons.wikimedia.org

 

Poszczególne włókna mięśniowe ułożone równolegle i otoczone tkanką łączną tworzą mięśnie szkieletowe, które są dobrze unaczynione i unerwione.
Mięsnie szkieletowe pracują szybko, ale też szybko się męczą dlatego ich skurcz jest intensywny i krótkotrwały. Zależny od naszej woli. 

Mięsnie szkieletowe występują głównie u kręgowców, u których budują aktywną część układu ruchu. Spotkać je możemy także u niektórych bezkręgowców np. stawonogów, które mają wszystkie mięśnie poprzecznie prążkowane.

Polecamy również:

  • Tkanka mięśniowa gładka

    Tkanka gładka zbudowana jest z wrzecionowatych komórek zawierających jedno centralnie położone jądro. W cytoplazmie komórek występują filamenty aktynowe i miozynowe zgrupowane w miofibryle. Więcej »

  • Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca

    Tkanka poprzecznie prążkowana serca buduje miesień serca. Tkankę tę tworzą wydłużone cylindryczne komórki (włókna), które rozgałęziają się na biegunach. Rozgałęzienia poszczególnych komórek łączą się ze sobą za pomocą specjalnych połączeń... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19
ok
• 2022-11-25 15:27:39
super
• 2022-11-24 18:51:50
super, ale czemu nie ma przykładów, żeby można było zobaczyć w praktyce jak to wygl...
• 2022-11-24 09:46:41
a jak napisać dyskusje na temat opowiadania "kwiat kalafiora"?
• 2022-11-21 19:40:07