Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa zbudowana jest długich cylindrycznych komórek (do 40 centymetrów, średnica 10-100 µm) nazwanych włóknami mięśniowymi.

 

Mięśnie szkieletowe
Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa,
obraz mikroskopowy/Goyitrina (22.01.2007)/
commons.wikimedia.org

W cytoplazmie włókien mięśniowych znajduje się wiele jąder komórkowych (syncytium) ułożonych peryferycznie oraz liczne mitochondria. W centralnej części komórki położone są pęczki ułożonych równolegle względem siebie miofibryli, które otoczone są przez rozbudowane błony siateczki śródplazmatycznej. Miofibryle zbudowane są z naprzemiennie ułożonych równoległych układów filamentów aktynowych i miozynowych. To regularne ułożenie wpływa na poprzecznego prążkowania każdej miofibryli i całego włókna. Prążki jasne to te odcinki we włóknie które zawierają filamenty aktynowe, natomiast w prążkach ciemnych najwięcej jest filamentów miozynowych.

Struktura miofibryli
Struktura miofibryli: A, H, I, M - prążnki o różnej zdolności załamywana światła;
S - sarkomer/Marek Mazurkiewicz (06.05.2011)/commons.wikimedia.org

Włókna mięśniowe podzielone są błonami granicznymi, które przechodzą w poprzek miofibryli (przez środek prążków jasnych) i łączą się z błoną komórkową. Pomiędzy dwiema błonami granicznymi znajdują się odcinki, które stanowią podstawową jednostkę kurczliwą miofibryli nazwaną sarkomerem. Każdy sarkomer składa się z centralnie położonego prążka ciemnego i dwóch połówek prążków jasnych

Polecamy również:

  • Tkanka mięśniowa gładka

    Tkanka gładka zbudowana jest z wrzecionowatych komórek zawierających jedno centralnie położone jądro. W cytoplazmie komórek występują filamenty aktynowe i miozynowe zgrupowane w miofibryle. Więcej »

  • Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca

    Tkanka poprzecznie prążkowana serca buduje miesień serca. Tkankę tę tworzą wydłużone cylindryczne komórki (włókna), które rozgałęziają się na biegunach. Rozgałęzienia poszczególnych komórek łączą się ze sobą za pomocą specjalnych połączeń... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =