Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Budowa ucha i funkcje – schemat - strona 2

stawowo kosteczki słuchowe wzmacniają drgania  i przenoszą je z błony bębenkowej na okienko owalne.

Ucho wewnętrzne stanowi położony w kości skroniowej błędnik kostny oraz znajdujący się w jego wnętrzu błędnik błoniasty. Przestrzeń pomiędzy ścianami błędników wypełniona jest płynem zwanym endolimfą lub przychłonką. Błędnik kostny składa się ze ślimaka oraz przedsionka, który łączy się z trzema kanałami półkolistymi oraz błoną bębenkową przez okienko owalne. Błędnik błoniasty tworzą woreczek i łagiewka (położone w przedsionku) oraz ślimak błoniasty (położony w ślimaku kostnym).

Ślimak błoniasty odpowiada za odbiór dźwięku, a woreczek łagiewka i kanały półkoliste rejestrując ruchy głowy umożliwiają utrzymanie równowago ciała.

Ślimak jest skręconym potrójnie (dokładnie 2,5 skrętów) kanałem, wewnątrz  którego znajduje się spiralny narząd. Jest to zawierający receptory słuchu narząd Cortiego, który warunkuje prawidłowe słyszenie.

Pokryte urzęsionym nabłonkiem wnętrze łagiewki i woreczka wypełnia endolimfa. Łagiewka i przedsionek zawierają kamyki błędnikowe (drobne kryształki soli wapnia) zwane otolitami oraz  komórki zmysłowe zgrupowane w tzw. plamki statyczne. Przemieszczające się otolity uciskają komórki zmysłowa i umożliwiają utrzymanie równowagi oraz określenie przyspieszeń liniowych. Podobną funkcję spełniają ustawione względem siebie pod kątem prostym kanały półkoliste. Kanały te nie zawierają otolitów, ale w rozszerzonych zakończeniach tzw. bankach mają liczne urzęsione komórki zmysłowe, które odbierają informację o przyspieszeniach kątowych oraz ruchach obrotowych.

Schemat budowy ucha

Schemat budowy ucha ludzkiego/M. Komorniczak (16.09.2009)/commons.wikimedia.org

Zobacz również

  • Choroby uszu – przyczyna, objawy, charakterystyka

    Zapalenie ucha środkowego to najczęściej spotykana choroba narządu słuchu. Można na nią zachorować  w każdym wieku, jednak najczęściej zapadają na nią małe dzieci, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej. Przyczyną wystąpienie tego schorzenia jest infekcja wirusowa, bakteryjna (wywoływana przez pa...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
dzk
okokkokoook • 2020-05-28 16:55:59
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25