Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa mikroskopu i obliczanie powiększeń

Ostatnio komentowane
moja nauczycielka jest lepsza
toy • 2019-02-21 17:51:28
Słabo :/
K. • 2019-02-21 17:51:22
h
h • 2019-02-21 13:38:45
fajne
[po0[-o=-o=- • 2019-02-20 16:47:59
rebiks
eeee • 2019-02-19 17:50:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

MikroskopMikroskop optyczny zbudowany jest z dwóch układów: optycznego oraz mechanicznego.
W biologii mikroskop używany jest do obserwacji preparatów sporządzonych z tkanek zwierzęcych i roślinnych oraz preparatów zawierających komórki lub drobnoustroje.

Elementy budowy mikroskopu

• podstawa;
• statyw
;
• stolik przedmiotowy
; pozwala utrzymać preparat w miejscu oraz umożliwia przesuwanie preparatu w celu wybrania odpowiedniego fragmentu do obserwacji
śruba makrometryczna; służy do wstępnej regulacji ostrości obrazu
śruba mikrometryczna; służy do dokładnej regulacji ostrości obrazu
tubus; przestrzeń między obiektywem a okularem w której dochodzi do formowania się obrazu
okular;
uchwyt rewolwerowy obiektywów; umożliwia w łatwy sposób zmianę obiektywu
obiektyw mikroskopu; najważniejsza część mikroskopu. Tworzy powiększony obraz pośredni widoczny w okularze mikroskopu. Najczęściej stosowane powiększenia to 40x , 63x, 100x
kondensor; koncentruje światło formując z niego stożek wystarczający do oświetlenia pola przedmiotowego
źródło światła; obecnie źródłem światła jest żarówka, natomiast w starszych modelach mikroskopów źródłem światła było lustro

 

Rodzaje obiektywów

Obiektywy suche

Polecamy również:

 • Biotechnologia

  Biotechnologia jest dziedziną nauki, która łączy w sobie zagadnienia z  przedmiotów takich jak: biochemia, mikrobiologia oraz techniki inżynierii genetycznej. Jest nauką nowoczesną, intensywnie rozwijającą się. Najdokładniejszą definicję tego terminu podaje Konwencja o różnorodnośći... Więcej »

 • Biogeografia – definicja

  Biogeografia to nauka stojąca na pograniczu biologii i geografii. Jest dyscypliną ekologii, która bada rozmieszczenie geograficzne organizmów żyjących na Ziemii. Określa zasięg występowania i prawidłowości rządzące przestrzennym ułożeniem organizmów oraz wyjaśnia ich przyczyny. Dzieli się... Więcej »

 • Ochrona środowiska - definicja

  Środowisko to ogół elementów przyrodniczych (ożywionych i nieożywionych), w tym także elementów przekształconych w wyniku działalności człowieka, a w szczególności: powierzchnia Ziemi, kopaliny, wody, powietrze, rośliny i zwierzęta oraz klimat. Więcej »

 • Ekologia – definicja

  Ekologia (oikos- opowieść logos - dom) – to nauka, która bada wzajemne zależności pomiędzy organizmami oraz pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem żywym i nieożywionym. Pojęcie ekologia do terminologii wprowadził w 1866 r. niemiecki biolog Ernst Haeckel. Więcej »

 • Ewolucja – historia myśli ewolucyjnej

  Ewolucja jest to powolny, stopniowy, kierunkowy proces powstawania zmian w informacji genetycznej populacji, co prowadzi do zróżnicowana organizmów i powstania nowych gatunków. Historia myśli ewolucyjnej Zanim sformułowano powszechnie znane dziś teorie ewolucji w Europie przede wszystkim... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =