Obszary działań biotechnologii tradycyjnej i nowoczesnej

Podział biotechnologii

Jednym z podziałów biotechnologii jest podział na biotechnologie tradycyjną oraz nowoczesną.

Biotechnologia tradycyjna

W biotechnologii tradycyjnej wykorzystywane mikrorganizmy oraz substncje, które produkują są pochodzenia naturalnego oraz naturalnie występują w przyrodzie. Dobór odbywa się poprzez selekcję sztuczną. Obszarem działań przede wszystkim jest przemysł spożywczy, oczyszczalnie ścieków, produkcja witamin np. B2 i B12.

Biotechnologia nowoczesna

Biotechnologia nowoczesna w procesach tego typu biotechnologii wykorzystuje się biokatalizatory, zmodyfikowane genetycznie komórki, które wytwarzają konkretne enzymy. Do modyfikacji genetycznych dochodzi poprzez wykorzystanie technik inżynierii genetycznej oraz biologii molekularnej. Dzięki temu możliwe jest ulepszanie procesu a w konsekwencji także produktu. Obszarem działań przede wszystkim jest ochrona zdrowia. Uzyskuje się tymi technikami rekombinowane białka, hormony np. hormon wzrostu, immunoszczepionki. Również powstają enzymy na skale przemysłową, które dodawane są do detergentów. Ponadto w rolnictwie pracuje się nad produkcją biopestycydów mających za zadanie zmniejszyć straty w uprawianych roślinach. 

Bioreaktor
Bioreaktor, w którym mikroorganizmy
produkują witaminy

Polecamy również:

  • Fermentacja masłowa - reakcja, zastosowanie, wzór

    W procesie fermentacji masłowej uczestniczą bakterie masłowe, które należą do rodzaju Clostridium. Bakterie te przeprowadzają procesy życiowe bez użycia tlenu, a ich szczególną zdolnościa jest możliwość rozkładu polisacharydów takich jak: skrobia, błonnik, dekstryny -  na związki proste. Więcej »

  • Zastosowania inżynierii genetycznej

    Inżynieria genetyczna to dziedzina nauki zajmująca się biologią organizmów żywych na jej podstawowym, molekularnym poziomie. Dziedzina te dysponuje szeregiem technik, które umożliwiają edycję kodu genetycznego, co pozwala m.in. na dostosowywanie organizmów do potrzeb człowieka. Inżynierię... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17