Barwniki fotosyntetyczne i fotosystemy

Barwniki fotosyntetyczne są to związki, które związane są z błoną tylakoidów chloroplastów, ich zadaniem jest absorpcja światła słonecznego. Głównymi barwnikami fotosyntetycznymi roślin wyższych są chlorofile a i b (różniące się nieznacznie długością pochłanianych fal), które absorbują głównie światło niebieskie i czerwone.

Wzór strukturalny chlorofilu a
Wzór strukturalny chlorofilu a


Wzór strukturalny chlorofilu b
Wzór strukturalny chlorofilu b


Chlorofilemegnezoporfirynami mającymi w środku struktury pirolowej atom magnezu połączony wiązaniami koordynacyjnymi z czterema atomami azotu. W cząsteczce chlorofilu występuje też fitol – 20-węglowy alkohol o charakterze hydrofobowym, który pozwala na zakotwiczenie chlorofilu w błonie aktywnej fotosyntetycznie. Cząsteczka chlorofilu posiada układ wiązań sprzężonych, czyli następujących po sobie wiązań pojedynczych i podwójnych, dzięki którym barwnik posiada zdolność absorbowana promieniowania świetlnego. Chlorofile są najważniejszymi barwnikami roślin wyższych ponieważ tylko one „inicjują” fotosyntezę.

Model cząsteczki chlorofilu a: kolor zielony Mg, niebieski N, czarny C, czerwony O, biały H.
Model cząsteczki chlorofilu a: kolor zielony Mg, niebieski N, czarny C, czerwony O, biały H.

 

Innymi barwnikami występującymi u roślin wyższych są karotenoidy, do których zaliczamy karoteny i ksantofile. Ich zadaniem jest adsorbowanie światła w zakresie nieabsorbowanym przez chlorofile i przekazywanie energii na cząsteczki chlorofilu.
Glony posiadają inne barwniki fotosyntetyczne – fikoerytrynę (krasnorosty) i fukoksantynę (brunatnice).

Fotosystemy

Barwniki fotosyntetyczne zgromadzone razem tworzą uporządkowaną strukturę – fotosystem (fotoukład), dzięki której mogą pochłonąć większe ilości energii. Każdy fotosystem zawiera ok. 200-300 cząsteczek barwników asymilacyjnych tworzących tak zwany układ antenowy zbierający energię, która następnie przekazywana jest do środka fotosystemu gdzie znajduje się centrum reakcji, czyli cząsteczka chlorofilu a. Wzbudzone kwantami światła barwniki antenowe przekazują na drodze rezonansu wzbudzenie kolejnym barwnikom, aż w końcu dociera ono do chlorofilu a, powodując wybicie z niego elektronu.

Schemat przekazywania energii do centrum reakcji
Schemat przekazywania energii do centrum reakcji:
1 – foton, 2 – cząsteczka chlorofilu, 3 – centrum reakcji, 4 – wybity elektron, 5 – fotoukład/
Pinpin (2.05.2006)/commons.wikimedia.org

 

Wyróżnia się dwa rodzaje fotosystemów:
Fotosystem I (PSI) o maksimum absorpcji około 700 nm
Fotosystem II (PSII) o maksimum absorpcji około 680 nm

Polecamy również:

  • Faza jasna fotosyntezy

    Faza jasna to zachodząca w granach chloroplastów faza fotosyntezy uzależniona od dostępu światła. Polega na wytworzeniu siły asymilacyjnej (ATP i NADPH2) niezbędnej do przebiegu fazy ciemnej. Więcej »

  • Faza ciemna fotosyntezy

    Faza ciemna to zachodząca w stromie chloroplastów niezależna od światła faza fotosyntezy, w czasie której CO2 redukowany jest do glukozy przy użyciu siły asymilacyjnej (ATP i NADH) wytworzonej w jasnej fazie. Faza ciemna jest procesem cykliczny... Więcej »

  • Fotosynteza C4 i C3

    Fotosynteza C4 to rodzaj fotosyntezy, który występuje przede wszystkim u roślin klimatu tropikalnego, ale także u kukurydzy i trzciny cukrowej. W klimacie suchym rośliny muszą funkcjonować przy wysokiej temperaturze i ograniczonym dostępnie wody, dlatego w ciągu dnia szybko... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 1 + 2 =
ADMIN
2020-04-20 07:55:02
Agnieszka - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy
Agnieszka
2020-04-19 18:01:16
adsorpcja światła----błąd, powinno być absorpcja......
Adi
2016-11-15 16:07:50
Słaby
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43