Ubóstwo jest zjawiskiem bardzo negatywnym, które wyraźnie oddziałuje na jakość i poziom życia, a przez to – w szerszym kontekście – na zadowolenie społeczne oraz gospodarkę lokalną, a także regionalną i krajową (m.in. poprzez zmniejszenie popytu na różnego typu produkty i usługi).
Przyczyny ubóstwa
Można wyróżnić wiele przyczyn ubóstwa – w przypadku Polski najważniejsze znaczenie ma dość wysoki poziom bezrobocia (szczególnie w niektórych regionach kraju, gdzie po prostu nie ma miejsc pracy), a także pewien rodzaj mentalności, postawy ludzi, którzy nawiązują do „dobrobytu” poprzedniego systemu i przyjmują postawę roszczeniową („wiele im się od państwa należy”). Mentalność ta powoduje bardzo dużą bierność, pasywność, która pozwala na utrzymywanie się wyłącznie ze środków pomocy społecznej, bez refleksji o podjęciu próby poprawy własnego losu.
Warto podkreślić, że ze zjawiskiem bezrobocia oraz wspomnianą postawą związane są często patologie społeczne takie jak alkoholizm i narkomania, które bardzo często współwystępują również z ubóstwem (w przypadku nałogu może być trudno utrzymać dotychczasową pracę, można również wysprzedawać posiadane dobra w celu zdobycia funduszy na zakup używki).
Skutki ubóstwa
Do skutków ubóstwa w Polsce, prócz wspomnianego obniżenia jakości i poziomu życia, a także wpływu na gospodarkę, należy także podatność na oddziaływanie partii populistycznych. Celem takich partii jest uzyskanie najszerszej możliwej władzy podczas wyborów (samorządowych czy parlamentarnych) w oparciu o nierealne, acz chwytliwe hasła całkowitego przeobrażenia gospodarki, szerszej pomocy społecznej, likwidacji nierówności ekonomicznych itp. Przykładem takiego zjawiska może być wyraźny wzrost poparcia dla populistycznej partii Samoobrona RP, który zbiegł się w czasie z najwyższym poziomem bezrobocia w Polsce po roku 1989 r.