Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wskaźniki ubóstwa społecznego

Wskaźnikiem ubóstwa nazywa się sumę stopy inflacji oraz stopy bezrobocia.

Warto wiedzieć, że opinie dotyczące wartości wskaźnika ubóstwa są zróżnicowanie – wskazuje się na brak podstaw naukowych, a także znaczną zmienność, w przypadku ważnych wydarzeń politycznych czy gospodarczych (szczególnie jeśli chodzi o poziom inflacji). Innym elementem krytyki jest jego generalizowanie i opisywanie zjawiska, które następnie może powodować niekorzystne reakcje społeczne (społeczeństwo może być niezadowolone gdy wskaźnik wzrasta).

Mimo znacznej krytyki, wskaźnik sprawdza się w bardzo wielu wypadkach korelując m.in. ze wskaźnikiem przestępczości.

Wskaźnik ubóstwa został zaproponowany przez ekonomistę Arthura Okuna.

Pewnym rodzajem wskaźnika ubóstwa stosowanym w przeszłości przez Organizację Narodów Zjednoczonych był tzw. wskaźnik ubóstwa społecznego, obliczany w zróżnicowany sposób dla państw rozwijających się i państw rozwiniętych. Od 2010 r. wskaźnik ten został wyparty przez tzw. wielowymiarowy czynnik ubóstwa (Multidimensional Poverty Index), który bierze pod uwagę kwestie zdrowotności, edukacji oraz standardów życia.  

Wskaźnikami ubóstwa społecznego stosowanymi w Polsce jest tzw. minimum socjalne oraz minimum egzystencji określające kwotę, która pozwala na zaspokojenie określonego zakresu potrzeb (w przypadku minimum egzystencji potrzeby te zapewniają tylko przetrwanie).

Zobacz również

 • Minimum socjalne - definicja, ile wynosi, jak się ustala?

  Pojęciem minimum socjalnego określa się wskaźnik, za pomocą którego możemy określić pewną sumę pieniędzy, które wystarczają nie tylko na podtrzymanie życia, ale także rozwój rodziny (posiadanie i wychowanie dzieci), pewne uczestnictwo w kulturze wpływające na jakość życia, a także podtrzymywanie więzi.

  Więcej
 • Minimum egzystencji - definicja, kwota. Minimum egzystencji a minimum socjalne

  Minimum egzystencji (inaczej także minimum biologiczne) jest wskaźnikiem, który określa poziom zaspokojenia potrzeb konsumpcyjnych (w postaci przeliczenia na kwotę) konieczny do przetrwania biologicznego – przeżycia. W przypadku uzyskiwania dochodów poniżej minimum egzystencji dochodzi do zagrożenia życia i rozwoju czło...

  Więcej

Losowe zadania

 • Określ czy dojdzie do wytrącenia osadu

  Przeprowadzono doświadczenie, w którym zmieszano 10 cm3 wodnego roztworu azotanu(V) potasu o stężeniu 0,02 mol/dm3 oraz wodny roztwór chlorku sodu o identycznym stężeniu i objętości. Oblicz iloczyn stężeń jonów srebra i chlorków w roztworze po zmieszaniu obu roztworów i odpowiedz, czy w tych warunkach wy...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Krajobraz

  Zdefiniuj krajobraz oraz podaj elementy wchodzące w jego skład.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rozpoznaj jakie związki kryją się pod symbolami w równaniach reakcji z HNO3

  Kwas azotowy(V) ulega reakcjom ze srebrem jak zapisano poniżej: Ag + HNO3 (st) → A + B + H2O Ag + HNO3 (rozc) → A + C + H2O C + D → B Odpowiedz jakie związki są ukryte pod literami A – D i zapisz ich wzory. Swój wybór uzasadnij zapisując równania reakcji.

  2 Odpowiedz Więcej
 • Wektory wirusowe

  Istnieje szereg dróg transmisji chorób wirusowych: pokarmowa, kropelkowa, przez kontakt z krwią, przez kontakt bezpośredni z zakażonym oraz przez wektory tj. organizmy innego gatunku, będące nosicielami patogenu. Wymień trzy przykłady owadów, które mogą pełnić rolę wektora wirusowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zbilansuj reakcję redoks dla kwasu bromowego(V)

  Uzgodnij poniższą reakcję redoks, określ jaki to typ reakcji i wyjaśnij na czym polega. Wskaż utleniacz i reduktor. Określ stopnień utlenienia atomów w cząsteczkach, dla których zaszła reakcja redoks. HBrO3 + HBr → H2O + Br2     

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
dzk
okokkokoook • 2020-05-28 16:55:59
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25