Pojęciem minimum socjalnego określa się wskaźnik, za pomocą którego możemy określić pewną sumę pieniędzy, które wystarczają nie tylko na podtrzymanie życia, ale także rozwój rodziny (posiadanie i wychowanie dzieci), pewne uczestnictwo w kulturze wpływające na jakość życia, a także podtrzymywanie więzi.
Minimum socjalne - jak się ustala?
Wartość minimum socjalnego ustala się, biorąc pod uwagę różne wielkości gospodarstw domowych, a także jakość i ilość potrzebnych dóbr, do prowadzenia życia na wystarczającym (choć oczywiście trudno ustalić poziom wystarczalności) poziomie. Wartość minimum socjalnego jest także uzależniona od wieku dzieci w gospodarstwie domowy – nieco inne wartości są w przypadku gospodarstwa z dzieckiem małym i starszym dzieckim.
Minimum socjalne - ile wynosi?
Warto wiedzieć, że wartość minimum socjalnego jest w Polsce każdego roku szacowana przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych dla miesięcy marca, czerwca, września i grudnia każdego roku. We wrześniu 2013 r. wartość minimum socjalnego dla gospodarstwa pracowniczego (w przeliczeniu na osobę) 1-osobowego wynosiło 1060,46 zł, natomiast dla gospodarstwa 5 osobowego – 828,73 zł.