Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization), powstała w 1948 r. - w wydarzeniu tym uczestniczyło 88 państw. Obecnie do WHO należą 193 państwa. WHO jest finansowana przede wszystkim ze składek członkowskich państw, a także z dotacji (pochodzących np. z różnego typu fundacji i przedsiębiorstw).
Światowa Organizacja Zdrowia – cele
Podstawowymi celami WHO jest dążenie do współpracy między poszczególnymi państwami członkowskimi w zakresie ochrony zdrowia i przeciwdziałania chorobom zakaźnym (dzięki działalności WHO udało się zwalczyć bardzo wiele epidemii groźnych chorób zakaźnych, m.in. cholery i gruźlicy), poprawa dostępności i jakości służby zdrowia, ograniczenie umieralności niemowląt (zwłaszcza w krajach rozwijających się), a także ustalanie standardów dotyczących leków oraz jakości żywienia.
Raz do roku w Genewie spotyka się Światowe Zgromadzenie Zdrowia składające się z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich. Jest to najwyższa władza Organizacji, która wybiera Komitet Wykonawczy (kadencja trwa 3 lata), składający się z ponad trzydziestu ekspertów. Pracami administracyjnymi Organizacji kieruje Sekretariat na czele z Dyrektorem Generalnym. Siedzibą WHO jest Genewa.
Dla sprawności działania WHO funkcjonuje również sześć biur regionalnych, które mieszczą się na terenie: Konga, Danii, Indii, Egiptu, Filipin oraz USA.