Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization) powstała w 1945 r. Obecnie w jej skład wchodzi 192 członków.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa - cele
Celami FAO jest ogólna poprawa warunków wyżywienia mieszkańców krajów członkowskich, jakości żywienia, poprawa warunków życia mieszkańców obszarów wiejskich. Bardzo ważnym celem jest również promowanie współpracy między państwami członkowskimi w zakresie wymiany doświadczeń i wiedzy związanych z wytwarzaniem produktów rolnych, poprawą ich jakości itp.
FAO – organy
Najważniejszym organem FAO jest zbierająca się raz na dwa lata Konferencja, która składa się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich. Do jej kompetencji należy uchwalanie budżetu Organizacji, a także wyznaczanie kierunków i rozwoju FAO.
Konferencja wybiera organ zarządzający na trzyletnią kadencję – Radę, która zajmuje się sytuacją żywieniową i rolniczą na świecie, przygotowuje zalecenia dla poszczególnych państw. Na czele Rady stoi Przewodniczący.
FAO - działanie
Działanie FAO polega przede wszystkim na prowadzeniu działań badawczych (dotyczą one sfery rolniczej, rybołówstwa, hodowli zwierząt itp.), których wyniki następnie upublicznia, uzupełniając je o odpowiednie zalecenia. Ważną funkcją FAO jest również koordynowanie programów związanych np. z poprawą dostępności produktów żywieniowych w krajach ubogich, a także miejscach, w których doszło do klęsk żywiołowych. Warto podkreślić, że FAO nie tylko koordynuje pomoc żywnościową, ale także kształci na temat rolnictwa i produkcji zwierzęcej – uczy rozwiązywania problemów, poprawy efektywności rolniczej itp.