Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skarga konstytucyjna - definicja, wymogi formalne. Kto może złożyć?

Skarga konstytucyjna – definicja

Mianem skargi konstytucyjnej określamy metodę prawną służącą do wyeliminowania z systemu prawnego aktów normatywnych, które nie są zgodne z Konstytucją. Skargi konstytucyjne są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny.

Skarga konstytucyjna – wymogi formalne

Możliwość złożenia skargi konstytucyjnej posiada każda osoba mająca poczucie, że zostały złamane jego wolności bądź prawa konstytucyjne. Jednakże musi być ona sporządzona przez adwokata albo radcę prawnego, do tego można ją wnieść tylko w przypadku, kiedy wszystkie inne środki zostały wyczerpany, czyli nie ma już możliwości złożenia odwołania w innych instytucjach. Ponadto skarga będzie rozpatrzona tylko, jeśli dotyczy praw zawartych w konstytucji oraz gdy jej przedmiotem jest wyłącznie akt normatywny (np. ustawa, rozporządzenie itp.).

Skarga konstytucyjna powinna zawierać następujące elementy:

- informacje ogólne – najważniejsze dane osoby składającej skargę,
- opisanie przedmiotu skargi konstytucyjnej – wskazanie, który z aktów prawnych (a w nim konkretny przepis) zostaje zakwestionowany jako naruszający prawa zawarte w Konstytucji,
- informacje o podstawie skargi konstytucyjnej – przedstawienie konkretnej sytuacji naruszenia praw i wolności – wskazanie na orzeczenie organu władzy państwowej, które łamie prawa i wolności,
- uzasadnienie – wyjaśnienie na jakiej podstawie uważa się, że dany akt łamie konstytucyjne prawa lub wolności.

Zobacz również

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11