Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Skarga konstytucyjna - definicja, wymogi formalne. Kto może złożyć?

Ostatnio komentowane
NUDNE
AMELKA • 2019-10-15 18:33:39
super dzięki
pokemon • 2019-10-15 16:19:28
nie fajne nie polecam
magda gesler • 2019-10-15 12:05:48
JD
JD • 2019-10-15 22:04:41
Prawa Starych – definicja Pojęcie praw człowieka było obecne w świadomości społec...
Twój Stary • 2019-10-15 09:29:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skarga konstytucyjna – definicja

Mianem skargi konstytucyjnej określamy metodę prawną służącą do wyeliminowania z systemu prawnego aktów normatywnych, które nie są zgodne z Konstytucją. Skargi konstytucyjne są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny.

Skarga konstytucyjna – wymogi formalne

Możliwość złożenia skargi konstytucyjnej posiada każda osoba mająca poczucie, że zostały złamane jego wolności bądź prawa konstytucyjne. Jednakże musi być ona sporządzona przez adwokata albo radcę prawnego, do tego można ją wnieść tylko w przypadku, kiedy wszystkie inne środki zostały wyczerpany, czyli nie ma już możliwości złożenia odwołania w innych instytucjach. Ponadto skarga będzie rozpatrzona tylko, jeśli dotyczy praw zawartych w konstytucji oraz gdy jej przedmiotem jest wyłącznie akt normatywny (np. ustawa, rozporządzenie itp.).

Skarga konstytucyjna powinna zawierać następujące elementy:

- informacje ogólne – najważniejsze dane osoby składającej skargę,
- opisanie przedmiotu skargi konstytucyjnej – wskazanie, który z aktów prawnych (a w nim konkretny przepis) zostaje zakwestionowany jako naruszający prawa zawarte w Konstytucji,
- informacje o podstawie skargi konstytucyjnej – przedstawienie konkretnej sytuacji naruszenia praw i wolności – wskazanie na orzeczenie organu władzy państwowej, które łamie prawa i wolności,
- uzasadnienie – wyjaśnienie na jakiej podstawie uważa się, że dany akt łamie konstytucyjne prawa lub wolności.

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 3 =