Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce - czym się zajmuje, wybór, kadencja - WOS

Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) istnieje od 1 stycznia 1988 roku. Jest to „jednoosobowy organ władzy państwowej, pełniący funkcję ombudsmana. Podstawę prawną działalności Rzecznika stanowią Konstytucja RP oraz Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich z 15 lipca 1987 roku.

Rzecznik Praw Obywatelskich wybierany jest przez Sejm (i za zgodą Senatu) – głosowanie odbywa się na wniosek Marszałka Sejmu bądź min. 35 posłów. By wybór został uznany dany kandydat musi uzyskać co najmniej 3/5 głosów posłów, przy czym do głosowania musi przystąpić przynajmniej połowa ustawowej liczby deputowanych. Kadencja Rzecznika trwa 5 lat i formalnie nie może dana osoba pełnić urzędu dłużej niż przez 2 kadencje, choć w praktyce funkcjonuje zwyczaj, że Rzecznikiem jest się tylko jedną kadencję.

W pewnych przypadkach osoba piastująca ten urząd może być go pozbawiona – dzieje się tak, jeśli:
- sądownie stwierdzono, iż oświadczenie lustracyjne Rzecznika jest fałszywe,
- osoba zrzeka się sprawowania swojej funkcji,
- Rzecznik nie ma już możliwości pełnienia swoich obowiązków ze względu na chorobę, ułomność bądź brak sił – co znajduje potwierdzenie w odpowiednim orzeczeniu lekarskim,
- Rzecznik złamał zasady, które zawarte są w tekście ślubowanie złożonego przez niego na początku kadencji.

Na stanowisku tym zasiadała jako pierwsza prof. Ewa Łętowska a obecnie (2013 r.) funkcję tę sprawuje prof. Irena Lipowicz, która objęła urząd po dr. Januszu Kochanowskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Polecamy również:

  • Rzecznik Praw Obywatelskich - kompetencje, zadania

    Rzecznik Praw Obywatelskich czuwa nad przestrzeganiem praw i wolności człowieka i obywatela, które zapisane są w ustawie zasadniczej RP oraz w pozostałych aktach normatywnych. W ustawie stwierdza się, że „podstawowym zadaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest dokonywanie kontroli... Więcej »

  • Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich - jak napisać? - WOS

    Rzecznik Praw Obywatelskich działa z własnej inicjatywy bądź po skierowaniu do niego skargi ze strony obywatela. Prawo do złożenia wniosku przysługuje każdemu obywatelowi, a także organom samorządowym, organizacjom, Rzecznikowi Praw Dziecka itp. Warto dodać, iż mają taką możliwość również... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17