Pojęcie rewolucji socjalistycznej to jedno ze sztandarowych haseł ideologii marksistowsko-leninowskiej. Rewolucja socjalistyczna to rodzaj rewolucji społecznej przeprowadzonej przez masy pracujące, która doprowadzi do likwidacji kapitalizmu i umożliwi budowę państwa socjalistycznego opartego na zasadzie bezklasowego społeczeństwa.
Przeprowadzenie rewolucji socjalistycznej miało potwierdzić potrzebę siłowego przezwyciężania wszelkich konfliktów społecznych, tym samym stała się podstawą do usankcjonowania użycia terroru i wprowadzenia systemu totalitarnego. Rewolucja miała być jednym z najważniejszych etapów pozwalających na budowę w przyszłości państwa komunistycznego.
Różnice występowały w przypadku poglądów na realizację tejże rewolucji. Marks i Engels uważali, iż dokona się ona w krajach o największym stopniu rozwoju cywilizacyjnego, czyli w Europie zachodniej, gdzie uprzemysłowienie stoi na najwyższym poziomie. Z kolei Lenin głosił pogląd jakoby miała ona wybuchnąć w najsłabszym państwie kapitalistycznym – co zdaniem socjalistów znalazło potwierdzenie w wybuchu rewolucji październikowej i lutowej w Rosji w 1917 roku.