Pustynnienie należy do grupy poważnych problemów ekologicznych, które dotykają bardzo duże przestrzenie na wszystkich kontynentach. Pustynnienie polega na tym, że terytoria z założenia niezbyt wilgotne stają się coraz bardziej suche, tracąc tym samym dotychczasowe warunki dla rozwoju różnych gatunków roślin i życia zwierząt (zagrożenie bioróżnorodności wskazuje się jako jeden z najważniejszych niekorzystnych skutków pustynnienia).
Pustynnienie - przyczyny
Przyczyn pustynnienia może być wiele – niewątpliwe mają na nie wpływ: zmiany klimatu (ocieplenie), a także działalność człowieka, która prowadzona jest w sposób niekontrolowany i bezrefleksyjny. Największy wpływ na intensywność pustynnienia ma nieodpowiednio prowadzone rolnictwo oraz deforestacja (usuwanie drzew), co szybko prowadzi do wyjałowienia gleby – przemienienia jej w pustynię.
Pustynnienie - skutki
Zjawisko pustynnienia jest szczególnie niekorzystne w krajach ubogich (w tych krajach – ze względu na sposób prowadzenia gospodarki – jest też najbardziej nasilone), ponieważ wyraźnie ogranicza tereny użytkowane rolniczo, które stanowią ważny element ekonomii danego kraju.
Sposoby zapobiegania pustynnieniu: prowadzenie zrównoważonego rolnictwa, zmniejszanie antropopresji na terenach zagrożonych pustynnieniem, nasadzenia drzew zwiększających wilgotność terenu itp.
Konieczne należy jednak podkreślić, że każdy z wymienionych sposobów wymaga nakładów finansowych, na co nie mogą pozwolić sobie np. kraje Sahelu (afrykańskiego obszaru położonego na południe od Sahary) – najbardziej zagrożonego pustynnieniem.