Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Okręgi jednomandatowe - definicja, wady i zalety

Ostatnio komentowane
Jezu jaki debil ogar ok dzieki
Farnay23 • 2019-11-17 19:30:39
fajna charakterystyka
to ja • 2019-11-17 17:55:24
uhyhuhp;huiph9uh
bhihiuhiuhiuhuih • 2019-11-17 14:11:21
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Okręgi jednomandatowe (sam okręg wyborczy to jednostka utworzona w celu sprawnego przeprowadzenia wyborów) są jednym z możliwych okręgów wyborczych – wyróżniają się tym, że stosuje się w nich ordynację większościową. Polega to na tym, iż w danym okręgu można uzyskać wyłącznie jeden mandat – otrzymuje go kandydat, który podczas wyborów otrzymał najwięcej głosów. Pozostali kandydaci nie otrzymują mandatów.

Okręgi jednomandatowe - wady i zalety

- zaletą jest niewątpliwe prostota wyboru danego kandydata (wybiera się wszak osobę, która po prostu zdobyła największe poparcie),

- znaczącą zaletą jest również spersonalizowanie wyborów w okręgach jednomandatowych, ponieważ pozwala na większą identyfikację wyborców z poszczególnymi kandydatami, a później – radnymi, posłami czy senatorami (zależy to oczywiście od rodzajów wyborów>

- zaletą są również efekty takich wyborów, ponieważ najczęściej mandat zdobywa członek partii, która posiada ogólnie największe poparcie społeczne, dzięki czemu dany organ (do którego przeprowadza się wybory) będzie bardziej efektywny.

Jeśli chodzi o ujemne strony okręgów jednomandatowych, to koniecznie należy wspomnieć o:

- występowaniu zjawiska tzw. głosów straconych,

Polecamy również:

  • Wielomandatowe okręgi wyborcze - definicja, wady i zalety

    W przypadku okręgów wyborczych wielomandatowych (w przeciwieństwie do okręgów jednomandatowych) kandydaci rywalizują o kilka lub kilkanaście mandatów możliwych do uzyskania w danym okręgu. Najczęściej powiązany jest z tym system proporcjonalny (opozycyjny wobec tzw. systemu większościowego),... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 1 =
Komentarze
sasman • 2019-10-22 18:51:54
czesc