Monarchia konstytucyjna - definicja, cechy, przykłady

Monarchia konstytucyjna – jest to forma ustroju, którego status i zakres władzy monarchy oraz organów przedstawicielskich ludu, określany jest przez konstytucję. I to konstytucja stanowi najważniejszy dokument w państwie, który nakazywał władcy współdzielenie władzy z parlamentem, osłabiając tym sposobem jego znacznie pozycje monarchy w państwie.

Tego rodzaju forma władzy ukształtowała się najwcześniej w Anglii, kluczowym momentem było przyjęcie w 1215 roku Wielkiej Karty Swobód, która ograniczała kompetencje króla. I tak stopniowo zawężano zakres władzy monarchy, sprowadzając go do pełnienia funkcji wyłącznie reprezentatywnej. W pozostałych krajach europejskich monarchia konstytucyjna, zaczęła rozwijać się na przełomie XVIII i XIX wieku. W Polsce wprowadzono monarchę konstytucyjną po uchwaleniu konstytucji 3 maja w 1791 roku na okres roku. Ustrój ten stanowił fazę przejściową pomiędzy monarchią absolutną a republiką.

Obecnie przykładami monarchii konstytucyjnych są takie państwa jak: Maroko, Monako, Lichtenstein i Dania.

Polecamy również:

  • Monarchia despotyczna - definicja, cechy, przykłady

    W monarchii despotycznej (zwanej również despotyzmem) pełnia władzy wykonawczej, ustawodawczej oraz sądowniczej jest w rękach jednej osoby, która z reguły uzyskała prawo jej sprawowania na drodze legalnej.  Więcej »

  • Monarchia stanowa - definicja, cechy, przykłady

    Monarchia stanowa swój początek bierze w późnym średniowieczu, kiedy to w społeczeństwach zarysowały się trwałe podziały na grupy społeczne – tutaj nazwane stanami. Monarchie patrymonialne przekształciły się w monarchie stanowe, te ostatnie z kolei będą funkcjonowały stosunkowo... Więcej »

  • Monarchia patrymonialna - definicja, cechy, przykłady

    Jest to najstarsza forma monarchii feudalnej, która narodziła się pierwotnie w epoce wczesnego średniowiecza, za czasów panowania dynastii Merowingów na terenie państwa frankijskiego (późniejsza Francja), a rozwinęła podczas panowania jej następców – dynastii Karolingów. Więcej »

  • Monarchia absolutna - definicja, cechy, przykłady

    Od XIV wieku zaczęła funkcjonować nowa forma monarchii – absolutna. Szczyt jej dominacji przypada jednak dopiero na XVII i XVIII wiek. Ten typ ustroju charakteryzuje się pełnią władzy monarchy w odniesieniu do stanowienia prawa, władzy wykonawczej oraz sądownictwa. Król ma praktycznie... Więcej »

  • Monarchia parlamentarna - definicja, cechy, przykłady

    Monarchia parlamentarna – to forma rządów bądź ustrój polityczny, w którym monarcha jest głowa państwa, jednak jego kompetencje ograniczone przez konstytucje, współcześnie sprowadzają się wyłącznie do funkcji reprezentatywnej (niekiedy bywa arbitrem wybranych organów... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35