Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kontrasygnata - definicja, funkcje, skutki prawne, przykład

Ostatnio komentowane
jestem helikopterem
samolot • 2019-11-21 20:51:52
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Martina Lutra Kinga - może ktoś łaskawie poprawi pisownię!
PL • 2019-11-21 14:38:35
ccccccccccccccccccccccccccccccccc
ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc • 2019-11-21 13:33:04
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kontrasygnata jest to dodatkowe podpisanie aktu prawnego przez uprawniona do tego osobę, co potwierdza ważność tego aktu. Kontrasygnata przenosi odpowiedzialność zarówno polityczną, jak i prawną na osobę podpisującą. W praktyce jest to najczęściej złożenie podpisu przez premiera lub ministra właściwego resortu na akcie prawnym wydanym przez prezydenta. Bardzo często była stosowana w ustrojach monarchicznych, gdyż wiązała się z brakiem odpowiedzialności monarchy za wydanie określonego dokumentu (odpowiedzialność ponosiła osoba podpisująca, najczęściej minister).

Podstawa prawna

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jasno stwierdza w art.144 ust.2, że wszelkie akty prawne wydawane przez Prezydenta Polski dla swej ważności wymagają podpisu Prezesa Rady Ministrów. Są to w szczególności akty związane z kompetencjami głowy państwa jako reprezentanta kraju w stosunkach z innymi państwami oraz zwierzchnika sił zbrojnych. Nie dotyczy to prerogatyw prezydenckich, do których należą np. zarządzenie wyborów do Parlamentu, zwoływania pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu, skracania kadencji Sejmu, inicjatywy ustawodawcze, zarządzenia referendum ogólnokrajowego, veto, prawo łaski, powoływanie sędziów.

Polecamy również:

 • Prezydenci Polski - III RP - chronologicznie

  Od 1989 r. urząd Prezydenta RP sprawowało 5 osób (+2 osoby jako Marszałkowie Sejmu po śmiercji Prezydenta L.Kaczyńskiego w 2010). Więcej »

 • Funkcje Prezydenta RP

  W polskim systemie politycznym Prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej (Konstytucja RP, art. 126), który stoi na straży przestrzegania zapisów konstytucji – ten opis roli Prezydenta, jak również sposób jego... Więcej »

 • Uprawnienia i zadania Prezydenta RP - WOS

  Prezydent pełni istotną rolę w systemie politycznym Polski, mimo faktu, iż to Rada Ministrów spełnia większość zadań władzy wykonawczej. Uprawnienia Prezydenta można podzielić na tzw. uprawnienia zwykłe - wymagające tzw. kontrasygnaty, czyli podpisu premiera, który tym samym przejmuje polityczną... Więcej »

 • Wybory prezydenckie, kadencja, odwołanie prezydenta - WOS

  Zgodnie z zapisami Konstytucji RP (art. 127) Prezydent RP wybierany jest przez naród w wyborach bezpośrednich, równych, powszechnych, a głosowanie jest tajne. W Polsce w wyborach prezydenckich obowiązuje system większości bezwzględnej - jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =