Polecamy również:
-
Doktryna konserwatywna - definicja, założenia, przykłady
Doktryny konserwatywne, nazywane również zachowawczymi, w pierwszej kolejności pragną utrzymać istniejący stan rzeczy w dziedzinie stosunków społecznych i politycznych.
-
Doktryna reakcyjna - definicja, charakterystyka
Zwolennicy doktryn reakcyjnych nie tylko krytykują obecnie funkcjonujący system społeczno-polityczny, ale idą krok dalej i postulują, aby przywrócono stary porządek, który w powszechnym mniemaniu nie przystaje do aktualnej rzeczywistości...
-
Doktryna rewolucyjna - definicja, założenia, charakterystyka
Doktryna rewolucyjna za podstawowy i najlepszy sposób działania politycznego uznaje rewolucję, czyli gwałtowne zmiany systemu społeczno-politycznego...
-
Doktryna reformistyczna - definicja, charakterystyka
Doktryny reformistyczne (od łac. reformo – przekształcam) zakładają, iż podstawowe i najlepsze przeprowadzanie zmian w strukturze polityczno-gospodarczo-społecznych powinno odbywać się na zasadzie przeobrażeń ewolucyjnych.
-
Doktryna utopijna - definicja, charakterystyka
Doktryna utopijna wzięła swą nazwę od Utopii (gr. utopos – miejsce, którego nie ma) – nieistniejącej wyspy, którą opisał Tomasz More’a (Morus) w jednej ze swoich książek.
-
Doktryna prawicowa - definicja, cechy, założenia
Jeśliby zatem przyjąć ten podział, wówczas doktryny prawicowe charakteryzują się niechęcią do gwałtownych zmian, czasem wręcz sprzeciwiają się jakimkolwiek przeobrażeniom panującego systemu społeczno-politycznego.
-
Doktryna lewicowa - definicja, cechy, założenia
Zwolennicy doktryny lewicowej podważają nieodłączny i naturalny charakter różnic społecznych, podkreślają jednocześnie, że równość jest jedną z najważniejszych wartości. Z tego wynika również zaangażowanie lewicy...
-
Doktryna centrowa - definicja, cechy, założenia
Doktryny centrowe sytuują się niejako pomiędzy prawicowymi i lewicowymi, ich zwolennicy opowiadają się za zachowaniem równowagi między kultem tradycji a propagowaniem nowatorstwa, jak i pomiędzy interesami różnych grup i warstw społecznych.