Globalizacja gospodarki - definicja, cechy, przykłady, plusy i minusy

Globalizacja to złożone zjawisko polegające na pogłębiającej się integracji między poszczególnymi państwami (sfera polityczna), firmami (sfera gospodarcza), a także kulturami i społeczeństwami.

Jednym z najważniejszych wymiarów globalizacji jest wspomniany wymiar gospodarczy – ma on realny wpływ na życie ludzi, nieraz determinuje zmiany kulturowe, a także współpracę międzynarodową, jest jednym z najważniejszych czynników dynamiki procesów globalizacyjnych.

Globalizacja w sferze gospodarki przejawia się na kilka różnych sposobów, m.in:

- zjawisko łączenia się firm w skali międzynarodowych, powstawanie globalnych korporacji (o przychodach niejednokrotnie większych niż PKB przeciętnego kraju), dominacja w wielu dziedzinach rynku kilku dużych firm przy trudnej sytuacji/zaniku mniejszej konkurencji,

- zjawisko outsourcingu – wyprowadzanie usług z firmy, wykonywanie określonych usług przez inne, wyspecjalizowane przedsiębiorstwa np. zajmujące się audytem, czy tzw. call center,

- zjawisko tzw. offshoringu – przenoszenia produkcji do krajów, w których jest ona bardziej opłacalna

Powyższe zjawiska nie byłyby możliwe, gdyby nie postępujący w ostatnich latach rozwój technologii łączności (związany z rozwojem internetu), nowoczesnych środków transportu, a także – motywacji ze strony ludzi, czyli krótko mówiąc – chęci zysku na skalę przekraczającą granice jednego kraju. Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym globalizacji gospodarczej są także działania związane z liberalizacją prowadzenia działalności gospodarczej, handlu, likwidacji ceł (na określonym terenie) itp.

Zaletą globalizacji w sferze gospodarczej jest zacieśnienie więzi między bardzo wieloma państwami różniącymi się pod względem sytuacji politycznej, religijnej, ekonomicznej, dzięki temu wyraźnie zmniejsza się ryzyko ewentualnych konfliktów zbrojnych. Wadą globalizacji w gospodarce jest natomiast wypieranie rodzimych firm przez międzynarodowe korporacje i uzależnienie gospodarki małych krajów od bogatych i dużych państw i firm.

Polecamy również:

  • Przyczyny globalizacji na świecie

    Globalizacja to wielopłaszczyznowe zjawisko, które dotyka każdej sfery życia współczesnego człowieka. Trudno o jednoznaczną definicję tego zjawiska – koniecznie trzeba jednak wskazać na złożoność procesów, które prowadzą do zbliżenia, a następnie współzależności... Więcej »

  • Globalizacja - wady i zalety

    Globalizacja, szczególnie w obecnej zdynamizowanej formie, to zjawisko stosunkowo nowe, poddawane bardzo częstym dyskusją, wzbudzające znaczne kontrowersje. Zjawisko to ma bowiem bardzo wiele różnego typu konsekwencji, które mogą być z jednej strony korzystne, a z drugiej – wywierać... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
W
• 2025-04-08 17:33:59
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00