Globalizacja to wielopłaszczyznowe zjawisko, które dotyka każdej sfery życia współczesnego człowieka. Trudno o jednoznaczną definicję tego zjawiska – koniecznie trzeba jednak wskazać na złożoność procesów, które prowadzą do zbliżenia, a następnie współzależności poszczególnych krajów, ich gospodarek oraz kultur, a także życia politycznego.
Zjawisko globalizacji, zdaniem niektórych, może być zauważone już setki lat temu – w dobie odkryć geograficznych, które zmieniły dotychczasowe postrzeganie świata i doprowadziły do zwiększenia integracji w skali globalnej. W kolejnych latach i wiekach procesy globalizacyjne przyspieszały, co może być także widoczne w XIX wieku i rewolucji przemysłowej. Faktem jest jednak, iż najbardziej dynamicznie globalizacja zwiększyła swoje znaczenie i zasięg w XX wieku.
Przyczyną bezprecedensowego wzrostu znaczenia globalizacji jest niewątpliwie dwudziestowieczny rozwój technologii łączności i mediów, w tym oczywiście internetu. Dzięki sieci internetowej doszło do nagłego skurczenia się świata, spłaszczenia odległości i uwzględnienia przestrzeni – waga odległości zaczęła słabnąć dzięki możliwości komunikacji w czasie rzeczywistym nawet z osobami mieszkającymi po drugiej stronie globu.
Technologiczny wymiar przyczyn globalizacji przejawia się także w duży postępie środków transportu – przewozie kontenerowym dóbr drogą morską, lądową i powietrzną.
Na globalizację ma także olbrzymi wpływ ekonomia – poszukiwanie przez duże firmy nowych rynków zbytu i tańszych miejsc produkcji również prowadzi do zbliżenia gospodarek poszczególnych krajów (jest to jednak możliwe dzięki wspomnianej łatwości komunikacji internetowej).